Podivínští policisté se dočkali auta při nedávném rozdělení sedmi kusů. „Bylo potřeba obnovit zastarající techniku. Dříve tam měli Volkswagen Passat, který ale měl už více než čtyři sta tisíc kilometrů," sdělil vedoucí dopravních policistů v Jihomoravském kraji Jindřich Rybka.
Ačkoliv Podivínští získali nový vůz, vystačit si musí se stávajícím technickým vybavením. Řidiči by však měli zůstat obezřetní a riskantní jízdě se vyvarovat. Změření rychlosti je pro hlídku stále bez problému. „Byli bychom samozřejmě za novou techniku rádi. Jenže peníze byly určené pouze na auta, techniku tak bylo potřeba přemontovat. Na jižní Moravě jsme proto našli takovou, kterou jsme tolik nevyužívali a našli pro ni uplatnění v dálničním provozu," pokračovali Rybka.
Ujíždí spíš ve městě
Lepší vybavení, které musí Podivínští oželet nebo si minimálně ještě počkat, dokáže například prolustrovat jedoucí auta díky „přečtení" poznávací značky. Téměř ihned a ještě před zastavením je tak jasné, zda je vůz kradený či zda takzvaně prošlo technickou kontrolou.
U aut působících na dálnici D2 je podle vedoucího dopravních policistů důležitá zejména doba zrychlení. „Je potřeba, aby bylo schopné operativně zareagovat na přestupek. Často startuje z nuly. Vyskytují se také přestupky s s výrazným přesáhnutím rychlosti. To se ale vyskytuje spíše na silnicích první třídy a ve městech," doplnil Rybka.
Na dálnici je podle něj omezující nákladní doprava a ve srovnání s policisty menší zkušenosti s krizovými situacemi. „Naopak v ulicích města někteří řidiči cítí, že mají šanci zmizet v zástavbě. Na dálnici se tolik nezávodí," dodal vedoucí.