A všichni doufají, že bude lepší, než ta loňská. Prodělky se totiž kvůli bídnému počasí pohybovaly ve stovkách tisíc korun.

„U nás je to poměrně finančně náročné, o prázdninách každý den rozhodně nechodím. Spíš o víkendu s přáteli, jinak využiju bazén, který máme doma," říkala ve středu odpoledne například Jana Ledvinová z Hustopečí.

Při vstupu na tamní koupaliště si lidé letos připlatí. Dospělí zaplatí v hlavním čase letních měsíců až sedmdesát korun. V červnu bude plovárna přístupná od deseti hodin dopoledne do šesté podvečerní. O měsíc později bude možné být u vody i dvanáct hodin denně. A s postupujícím odpolednem se sníží ceny vstupenek.

„Tři roky po sobě jsme otevírali už v květnu, ale počasí se vždy pokazilo a museli jsme dále udržovat vodu v potřebné kvalitě. Byly to akorát náklady navíc," oznámil správce hustopečského koupaliště Alois Lejska.

Vstup je oproti minulým létům sice dražší, za to už ale nebude nutné vytahovat pětikoruny kvůli jízdě na skluzavce nebo tobogánu.

„Ať vyjde počasí"

O něco levněji se lze dostat k bazénu v Mikulově, kde dospělí zaplatí padesátikorunu, děti o pět korun méně. „Oproti loňsku jsme nainstalovali protiproud, abychom zejména mladým koupání zpestřili," sdělil Václav Gembický, ředitel společnosti Tedos, která plovárnu provozuje.

Nový prvek spolkl zhruba sto tisíc korun.

Stejné ceny za vstup zůstaly v Břeclavi a Němčičkách. Dospělí se tam mohou vykoupat za padesát korun, za děti rodiče zaplatí pětatřicet, respektive třicet korun.

„Ceny jsme ponechali, přestože náklady stoupají. V pátek zahájíme dětským dnem. Počasí se má ale zhoršit, obávám se, že lidé budou v dalších dnech chodit spíše výjimečně. Navíc voda není dostatečně prohřátá," nabídl vlastní rozpoložení Jaroslav Stávek, předseda provozujícího Sokolu.

Možnosti v každém z měst a obci jsou rozdílné. Na jednom se ale představitelé plováren shodují: svorně hledí k nebi, které jim loni způsobilo statisícové škody.

„Loňské léto bylo ztrátové. Předpověď bedlivě sledujeme, hezky by snad mělo být po desátém červenci. Vodu máme připravenou, záleží už jen na počasí," nechal se slyšet provozovatel břeclavského koupaliště Zdeněk Janík.

Podobně mluvil také Gembický. „Léto 2011 bylo podprůměrné, doufáme proto ve zlepšení," uvedl ředitel.

Koupaliště lidé navštíví také v Horních Bojanovicích a Březí.

Téměř všude lze využít některé ze sportovišť. V Hustopečích hraje prim plážový volejbal, Břeclav láká na minigolf, v Mikulově se pro změnu uskuteční několik tanečních večerů.