Ryšavý tak oficiálně opustí druhou funkci v krátké době. Nedávno se vzdal také kandidatury do krajského zastupitelstva, kde byl od roku 2000 a v posledních čtyřech letech seděl v křesle radního pro zdravotnictví.

Proč se tak rozhodl? Dosavadní šéf ČSSD v regionu chtěl odchod z čela okresní organizace komentovat až po konferenci, z níž vzejde nové vedení. Přesto…

„Pro mě je nyní důležitý a prioritní chod města. S tím souvisí také můj konec v radě Jihomoravského kraje," sdělil Ryšavý.

Břeclav: radní bude

Okresní město tam ale zástupce bude mít i nadále. Radním pro otázky životního prostředí se pravděpodobně stane místostarosta Jaroslav Parolek. Definitivně jasno bude příští pátek.

„O post předsedy okresního výboru se ale ucházet nebudu. Podporuji kandidaturu Jiřího Petrů (člen poslanecké sněmovny – pozn. red). Myslím si, že tak dojde k vhodnému propojení," řekl Parolek, jenž se ve funkci rady hodlá zabývat například protipovodňovými opatřeními nebo úsporami v energetice. „Témat je více. Až bude vše oficiální, zjistím, které projekty jsou již rozběhnuté," pokračoval Parolek.

Za čtrnáct let vedení okresní organizace Ryšavého pouze mrzí, že sociální demokraté nemají v regionu více členů. „Jinak jsem rád, že se mi na přelomu tisíciletí podařilo dostat do parlamentu zákon o pozemkových úpravách. Myslím, že to výrazně napomohlo lidem na Mikulovsku s výsadbou nových vinohradů," bilancoval Ryšavý, jehož podle informací Břeclavského deníku nahradí Parolkem zmíněný poslanec Petrů. „Má deset nominací ze čtrnácti organizací," potvrdil tajemník Sulovský. Kandidátem na post předsedy je také Pavel Kováčik. Další návrhy mohou padnout na sobotní konferenci, kde se rozhodne o čtrnácti členech okresního výkonného výboru. Z nich poté vzejdou místopředsedové. O těch by mohlo padnout jasno v pondělí.

Zda jde pro Ryšavého o definitivní odchod z vedení, není zatím jasné. Kandidaturu za dva roky nevyloučil ani nepotvrdil.