Pod Kraví horou hodnotili vzorky nejen z Bořetic , ale i Vrbice, Němčiček a Kobylí. A to podle regulí řádu v pětibodové stupnici jako ve škole.

„Potvrdila se vysoká úroveň moravských vín. A také skutečnost, že jejich kvalita se rok od roku zlepšuje, i když podmínky pro pěstování v okrajové vinařské oblasti jsou mnohdy tvrdé,“ řekl velmistr řádu Karel Tumlíř.

Nadnárodní šlechtický řád, který sídlí ve Valticích a sdružuje příznivce dobrého jídla a vína i boha Bakchuse, nejprve zavítal do kostela ve Velkých Pavlovicích. „Do svých řad jsme tam přijali starostu a místostarostu města. Ale také rakouské vinaře z podobného sdružení Europaische Weinritterschaft. Jmenovaní byli ozdobeni čestným titulem familiář, tedy příznivec řádu,“ sdělil Tumlíř.

Pro řádové rytíře, kteří pocházejí z řady států Evropy a jeden dokonce přijíždí na valtická shromáždění až z USA, to byla letos první oficiální návštěva Moravy. V Modrých Horách dokonce přijali nového rytíře vína. Pasování se dočkal honorární konzul Svobodné spolkové republiky Kraví hora Rudolf Pánek z Rakovníka.