Digitální vysílání totiž spustí Česká televize z Děvína už od prvního prosince, tedy s půlročním předstihem oproti původnímu plánu. „Signálem veřejnoprávního multiplexu pokryje prakticky celé Břeclavsko a také okrajové části Znojemska a Hodonínska,“ vyjádřil se Štěpán Janda z České televize.

Vysílač se nachází na území chráněné krajinné oblasti Pálava. Novou techniku proto na vrchol vynesl vrtulník, který České Radiokomunikace pro výměnu použily. Jednotlivé kroky připravily s maximálním ohledem na životní prostředí tak, aby se předešlo jakémukoliv poškození nebo negativním dopadům na unikátní faunu a flóru Pálavy.

„Naším zájmem je provést výměnu antény co nejrychleji tak, abychom nijak nenarušili přirozený řád chráněné krajinné oblasti. Pro výměnu antény využijeme speciální dvourotorový vrtulník, který je sice nákladnější, ale pro toto prostředí šetrnější variantou,“ přiblížil předem náročnou operaci Jiří Vykydal.

Práce na vysílači začaly z důvodu nepříznivého pondělního počasí až okolo čtyř hodin odpoledne. „Vrtulník během jedné hodiny sejmul starou anténu rozdělenou na tři díly. Další den pak výměna pokračovala už od rána. Na špici vysílače usadil vrtulník přechodový díl a dva díly nové antény. A na závěr tlumič kmitů,“ popisovala mluvčí Českých Radiokomunikací Marie Fianová.

Podle jejích slov trvala instalace nové antény téměř osm hodin. Ještě předtím ovšem musely České Radiokomunikace přesunout stávající vysílání z hlavní vysílací antény do náhradního anténního systému. To byl nezbytný krok pro zachování digitálního vysílání komerčních televizních stanic i po dobu výměny antény.

Díky nové anténě bude od prosince možné spustit z Děvína více digitálních multiplexů a rozšířit tak programovou nabídku digitálního pozemního vysílání na jižní Moravě. První etapa digitalizace proběhla na Pálavě už letos v březnu, kdy byl na Děvín rovněž za pomoci vrtulníku dopraven nový DVB-T vysílač.

„K vypnutí analogového vysílání z vysílače Děvín by mělo dle technického plánu přechodu dojít v červnu roku 2011,“ konstatoval vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací Jiří Vykydal.