„Projekt Práce na dálku jsme zahájili v prosinci. Pomalu se dostává do povědomí lidí na Hodonínsku a Břeclavsku. Cílí totiž na nezaměstnané, kteří mohou pracovat pouze z domova. Ať už jsou zdravotně postižení nebo se o někoho starají," přiblížila koordinátorka projektu Lenka Řeháková.

Do května chtějí zpracovat návod pro podnikatele, kteří si mohou zaměstnáním člověka na dálku pomoct. Podle Řehákové půjde hlavně o práce na počítači nebo drobné manuální činnosti. „Částečný úvazek by mohl pomoct jak podnikatelům, tak zaměstnancům. Naše pomoc se týká obou stran. Zájem lidí pomalu roste i na Břeclavsku. V pondělí mi shodou okolností volala jedna Břeclavanka, která se doma stará o své prarodiče," dodala Řeháková.

Centrum, na které se mohou zájemci obrátit, právě vzniká v podkroví hodonínské radnice na Masarykově náměstí. Informace k projektu Pracujte na dálku mohou lidé najít na internetových stránkách Hodonína a Břeclavi či na facebooku. Dotazy zodpoví Lenka Řeháková i na telefonním čísle 518 316 246.

Prací proti drogám

S pomocí evropských dotací se pokusí nalézt zaměstnání také uživatelům návykových látek. Břeclavská charita si od toho slibuje snížení nezákonného opatřování peněz či prohlubování odtržení drogově závislých od společnosti. „Stále panuje mýtus, že se uživatelům drog pracovat nechce. Mnoho z nich ale pracuje jako ostatní lidé. Cílem projektu je pomoct uspět na trhu práce. Začali jsme prvního ledna, práci se nám podařilo sehnat už dvěma klientům," měl radost vedoucí břeclavského kontaktního centra Štěpán Žáček.

Nezaměstnaným narkomanům v charitě radí, jak sepsat životopis, vycházet se zaměstnavatelem nebo hájit svá práva. Dozví se také, kde nabídky práce najít. „Při přijímacím řízení člověk samozřejmě nemusí uvádět, že je uživatel drog. Na to má právo. Na druhou stranu musí vědět, že šéf má právo mu dát testy na drogy," řekl Žáček s tím, že převažuje zájem o dělnické profese a stavebnictví.

Projekt, který má končit v červnu 2015, počítá celkem s dvěmi sty zájemci.