Letní prázdniny a hezké počasí láká mnoho lidí do přírody. Často přespí jen ve spacáku u ohně. Může to být ale nebezpečné i nezákonné, hlavně pokud od ohně chytí i něco, co nemá.

„Počasí posledních dnů zatím není natolik extrémně suché, jak by se mohlo zdát. Bylo dost srážek. Máme stejně výjezdů jako v červnu,“ překvapil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Pokud ale nebude pršet, situace se může velmi rychle změnit.

Problémy zatím nepociťují ani na Pálavě, kam se přes léto vydává mnoho návštěvníků. „Na rozdíl od jiných let je vlhko. Pálava, která bývá touto dobou běžně žlutá a je tady i spálená suchá tráva, je teď pořád zelená. Letos zatím vůbec neřešíme problém nebezpečí požárů,“ řekl vedoucí Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška s tím, že také turisté se chovají slušně.

„Občas najdeme malé ohniště, u kterého někdo přespal. Ale už to obvykle nemáme s kým řešit. Pokud někoho nachytáme, že se chce uložit ke spánku, důrazně ho poprosíme, aby nerozdělával oheň. A mám zkušenost, že když lidé vidí, že je odtud nevyháníme, tak to respektují,“ byl s morálkou návštěvníků spokojený Matuška. Podle jeho slov spacákem a karimatkou nezpůsobí za jednu noc škodu, protože tráva se zase narovná. Oheň by byl mnohem horší.

Poslední velký oheň pamatuje Matuška asi před šesti lety, kdy hořelo na Stolové hoře. „Hasiči situaci vyhodnotili tak, že si tam asi malé děti pod borovicemi udělaly ohýnek, a jak foukl vítr, tak se to právě v tom suchém období po trávě vyšplhalo na náhorní planinu,“ vzpomínal.

Další chráněnou oblastí, která se čas od času potýká s ohněm, je Pouzdřanská step. Tam naposledy vážněji hořelo před dvěma lety. „Požáry jsou většinou spojené s pálením trávy. Stává se to například při žních, ale zatím takové sucho nebylo. Nechceme to přivolat,“ sdělil starosta Pouzdřan František Špringer.

Přestože hasiči každoročně varují před vznikem požárů, vždycky se najdou lidé, kteří bezohledně riskují. „Opatrnost při rozdělávání ohňů je vždycky na místě. Vzhledem k tomu, že je i celkem větrné počasí, je to opravdu nebezpečné. Stejně tak i kouření a další manipulace s ohněm vždycky skýtá velké riziko,“ upozorňoval Haid. Podle jeho slov by měl každý ze zákona zabránit vzniku požáru, předcházet mu, nebo pokud je to v jeho silách, tak jej i zlikvidovat. Zároveň je ale každý povinný chránit své zdraví.

Spát v přírodě se tento víkend chystá i Lukáš Klučka z Břeclavi. „Vybíráme si místa, kde je už ohniště zřízené. A pokud tam náhodou není, vykopeme jámu, jak se to má, a děláme oheň jen tak velký, aby nedošlo k požáru. Myslím si, že lidé jsou už hodně uvědomělí a vědí, jak se mají v lese chovat,“ těšil se jeden z členů břeclavského klubu vojenské historie, kde se také učí, jak se v přírodě chovat.