Vinař má v lokalitě tři čtvrtě hektaru vinic. „Viditelné poškození révy mám na třiceti až padesáti procentech keřů. Kroutí se listy. Škody budou obrovské,“ předpověděl Kadrnka.


SUCHO ŠKODY ZHORŠÍ


Podle něj se víc ukáže až v příštích dvou týdnech. „Sucho těchto dní může škody ještě zvýraznit, potřebujeme déšť. Je možné, že některá réva obraší a vzpamatuje se. U některých keřů naopak může obnova trvat roky nebo zcela odumřou,“ upozornil Kadrnka.
Podle něj herbicid v minulém týdnu spálil rašící révu šesti vinařů a vinařství v pásech na ploše zhruba deseti hektarů, šlo o odrůdy jako Chardonnay, Frankovka či Merlot.

Mezi poškozenými vinaři je také Antonín Kňourek z Březí. „Celkové škody můžou jít až do milionů. Teď záleží na tom, zda byl herbicid kontaktní, nebo systémový. V prvním případě budeme sčítat roční škody, ve druhém by byla obnova zasažených vinic velmi složitá,“ zdůvodnil Kňourek.

Vinaři už jednají s vedením komanditní společnosti Mikros-vín Mikulov, která v lokalitě hospodaří na polích s kukuřicí. „V danou dobu jsme tam kukuřici opravdu postřikovali, ale traktoristé jezdili, jen když nefoukalo. Dáváme si na to pozor,“ reagoval ředitel společnosti Martin Kracík s tím, že nepříjemnou záležitost hned začal s vinaři řešit.

Ztráty hlásí i Vinařství Mikrosvín Mikulov, jde ale o jinou společnost než o zmíněný Mikros-vín Mikulov, který pěstuje obilí, kukuřici či řepku.