„Z nadačního fondu AWD Nadace Pomoc dětem se nám podařilo už dřív získat peníze pro těžce nemocnou Sáru Kališovou z Týnce. Hrozně mě potěšilo, když se pak pomoc zdvojnásobila a nadace dala peníze Ondrovi na vozíček,“ těší se Svatava Rudolfová z břeclavské charity.
Ondra trpí vrozenou vadou, která se projevila až v osmi letech. Tehdy se mu vytvořil drobný defekt na plosce nohy.

„Pak se mu ale začaly deformovat šlachy, které se stáčely do středu. Teď už chodí jenom po vnějších kotnících,“ popsala onemocnění maminka Ondry. Podobně postižených je pouze šest lidí z celé Evropy. Nikdo navíc nedokáže říct, jestli se Ondrův stav nebude dál zhoršovat. „Je to unikátní omenocnění, kterým se zabývá jistý vědec v Belgii. Chce o Ondrovi dokonce napsat práci. Teď jsme dostali naději, že se mu podaří zjistit, jak nemoc alespoň zastavit, když ne vyléčit,“ říká Čechová.

Sedmák Ondra má z nového vozíčku obrovskou radost, přestože se ho bude muset teprve naučit ovládat. „Je to složitější, protože kola se pohání páčkami, má dokonce tři rychlosti. Viděla jsem ho loni na veletrhu v Brně a už tehdy jsem si říkala, že by to bylo pro Ondru skvělé,“ říká chlapcova matka.

Teď už mohou s Ondrou jezdit na výlety, kam by se dřív vůbec nedostali. „Bez vozíčku se Ondra dostane jen na velmi malé vzdálenosti. Takto už může i do terénu,“ pochvaluje si maminka.