Jaro se letos představilo v nezvykle teplé verzi. Mnozí zemědělci proto mluví o tom, že zima přešla plynule rovnou do léta. A příroda se s tím vyrovnala různě. Jedním z důsledků prudké teplotní změny je rychlý odkvět například meruněk. Kromě toho začínají oproti minulým letům kvést o poznání dříve i další ovocné stromy, jako jsou broskve, švestky, višně nebo hrušky. Sadaři se obávají ochlazení. Pokud se ještě teplota dostane k nule a níže, znamenalo by to velké ztráty.

„Nás v těchto dnech trápí zejména opylování meruněk. Ty odkvetly během čtyř dnů a včelky to nejspíš nestíhaly. Zatím ovšem nedokáži říct, co to bude znamenat. To ukáží další dva tři týdny,“ sdělil vedoucí divize sadů společnosti Patria Kobylí Michal Schovánek.

Navíc se bojí, aby ještě příroda nezamíchala kartami s ranními teplotami. „Nesmějí padat moc hluboko,“ poukázal s tím, že pro sadaře by znamenaly pohromu i teploty kolem nuly. Předpověď počasí je pro ně zatím příznivá. Nevadí ani teplé počasí bez vláhy, které v minulých dnech na Břeclavsku panovalo. „Od posledních srážek jsou to asi dva týdny. Půda má zásobu, což potvrzuje i měření vlhkosti,“ uvedl Schovánek.

Za pár dní možná vykvetou jabloně

O pár kilometrů dále, ve společnosti Zemos Velké Němčice, takřka nestíhají sledovat všechny vegetační procesy, které přišly rekordně rychle. „Časový posun mezi jednotlivými fázemi rostlin byl hrozně rychlý. Váže to na sebe i další věci. Začala rychle růst tráva, to znamená kultivaci. Rychle jsme museli provést ošetření stromů, na nichž se výrazně dřív objevují škůdci – první obaleči,“ popsal vedoucí úseku sadů velkoněmčické firmy Roman Loskot.

Pokud podle něj vydrží současný ráz počasí, na konci týdne sadaři uvidí první květy také u jabloní. Ty v sadech společnosti Zemos převažují. „Nejsem ve věku, abych tolik pamatoval, ale tohle není běžné. V předchozích letech byly rovněž mírné zimy, po nichž následoval skok do léta, ale takhle prudce jsem to nikdy nezaznamenal,“ poznamenal Loskot.
Dokladem zrychlených přírodních procesů je i hojný výskyt škůdců. Například obaleči jableční nalétávají na stromy v takovém množství, s jakým se mnozí sadaři touto dobou dříve nesetkali.

A co na rychlou změnu klimatu říkají vinohradníci? Ani jim by se nelíbil příchod mrazíků. „Réva už vyrašila. Návrat zimy by situaci velmi zkomplikoval,“ podotkl předseda Svazu vinařů České republiky Jiří Sedlo. Ačkoliv je podle něj země ve vinicích poměrně suchá, keře zatím těží z vody ve větší hloubce.

A další zemědělci? Na rozlehlých polích je lze kvůli překotnému jaru zahlédnout, jak vedle setí a sázení hnojí ozimy a zároveň je chrání před houbovými chorobami a škůdci.