To se mnohým nelíbí. „Již řadu sběrných míst v obci jsme takto museli zrušit. Apelujeme vždy na obyvatele, aby v jejich okolí dodržovali pořádek. Pokud ale ani opakovaně na naše výzvy nezareagují, místo prostě zrušíme,“ zdůvodnila starostka.

Lidé podle ní nyní mohou papír vyvážet na sběrný dvůr. „Otevřený ho máme hned třikrát týdně,“ okomentovala Dirgasová.

Nesešlapané krabice

Modré kontejnery na papír v Šakvicích rozmístili pracovníci obce předloni. „Škola tehdy jednou za rok pořádala sběr. Kontejnery jsme pořídili proto, aby lidé celý rok nemuseli schraňovat papír doma. Rozzlobilo mě ale, když jsem viděla, že si lidé nedávají ani tu práci, aby krabice od televizí nebo zahradního nábytku sešlapali nebo rozstříhali. Podle mě není problém papír odkládat doma s tím, že ho jednou za měsíc vyvezu na sběrný dvůr," kroutila hlavou starostka.

Iniciativa To si vypijeme vznikla v břeclavské rodinné tiskárně Etiflex.
Hergot, to je dobrý! Co jsme si vypěstovali, si také vypijeme, vzkazují vinaři

Nepořádek okolo sběrného místa u obchodu vyfotila starostka v sobotu odpoledne. „Do jedenácti hodin dopoledne je přitom otevřený sběrný dvůr. V pátek jsme kontejner vyváželi. Nevím, proč lidé neodvezli papír na sběrný dvůr, když viděli, že jsou kontejnery plné," nechápala Dirgasová.

Více kontejnerů

Řada místních jí na sociální síti Facebook, kde zprávu uveřejnila, oponovala. „Myslím si, že motivovat lidi se má tím, že budou modré kontejnery na papír na více místech. Pokud zmizí, někteří se na třídění vykašlou. A to by byla škoda," myslí si například Jarmila Hutrová Srnková.

Podobně zareagoval i Josef Bílek. „Myslím, že by bylo vhodnější ještě jednou tohle rozhodnutí zvážit. Přece jen okolo kontejnerů u Jednoty chodí nejvíce lidí. Ocenil bych snahu lidí odpad třídit a nedělal bych cestu k třídění složitější. Obávám se, že se málo komu bude chtít s trochou papíru až do sběrného dvoru," napsal Bílek.

Ilustrační foto.
Při hromadné nehodě u Velkých Pavlovic se zranil motorkář