Není proto velkým překvapením, že investoři před pár dny pozměnili strategii. „Nově nabízíme pro osoby, pobírající starobní důchod nebo obdobnou dávku, kompletně zařízené byty k dlouhodobému pronájmu," stojí na webových stránkách projektu.

Podle realitního makléře Libora Kuldy koupil několik bytů soukromý investor. „Teď je nabízí k pronájmu," doplnil ve středu makléř.

Jak dále podotkl, nejedná se o všechny byty. „Uvidíme, jak to bude fungovat," zmínil Kulda, podle kterého se lidé na nové byty pro důchodce v Šakvicích stále dotazují.

A to jak na nájem, tak na koupi. „Uvažují také o variantě, že si byt nejdříve pronajmou a teprve po nějakém čase zakoupí," dodal makléř.

Počet obsazených bytů ovšem přílišnému zájmu zatím neodpovídá. Důvod? Již před kolaudací se v obci diskutovalo o cenách za byty. Některým šakvickým obyvatelům se zdály vysoké.

Nejlevnější jednopokojový byt se prodává za více než 1,3 milionu korun. Původním cílem investorů totiž bylo podle dřívějšího prohlášení makléře zaujmout penzisty z větších měst. Přesto na první dny otevřených dveří zavítalo mnoho Šakvičanů. Zůstalo však pouze u prohlídky.

Květiny v budově

Zda se něco změní s přistoupením na možnost nájmu, je otázkou. Jak informují webové stránky projektu, cenové rozpětí nájemného je od šesti tisíc korun za jednopokojový vybavený byt až po horní hranici deset tisíc. K tomu je nutné připočítat zálohu za energie.

Starostku Šakvic Drahomíru Dirgasovou mrzí, že obsazování bytů nepostupuje rychlejším tempem. „Snad se to změní a dům se brzy zaplní lidmi. Ti, co tam už bydlí, jsou spokojení," uvedla ve středu.

Nastavená cena nájemného je však podle jejího názoru alespoň pro místní obyvatele stále vysoká. „Pokud jde o šest tisíc korun měsíčně a k tomu inkaso kolem dvou tisíc, je to moc. Lidé v obci pobírají důchod průměrně kolem deseti tisíc korun," spočítala starostka.

Lidé okolo domova důchodců se nicméně snaží, aby nová budova žila. „Jedna obyvatelka Šakvic si tam otevřela květinářství," zmínila Dirgasová.

Zvednout vlnu vážného zájmu o byty se nicméně u důchodců dosud nepodařilo. Nepomáhají ani časté dny otevřených dveří.

Prostředí a víno

Šakvice vybrali jako vhodné místo pro prožití stáří investoři z Brna. Právě odtamtud se na Hustopečsko přestěhoval i jeden z prvních majitelů bytu v areálu. Josef Grofek vysvětlil Břeclavskému deníku koupi na jednom z předváděcím dnu zcela jasně. „Ekonomické důvody, klidné prostředí, turistika, rybaření a víno. Navíc jsou Vesnicí roku 2013," zdůvodnil muž výběr šakvického domova pro důchodce.