Tentokrát uspělo s Chardonnay barrique ve výběru z hroznů 2019. „Určitě to není kvůli protekci. Vybrali degustátoři. V těsném závěsu byl Ryzlink rýnský z jiného vinařství. Zámecké vinařství Bzenec je velmi progresivní, sledují nejnovější trendy. Začali dělat i vína, která leží na sudu," komentoval hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz.

Nejlépe hodnocené víno pochází ze Slovácké vinařské podoblasti, z ikonické tratě Klínky ve Vracově na Hodonínsku. Tato trať vinařství přinesla titul šampiona Salonu vín už popáté. „Víno má nádhernou zlatožlutou barvu se zelenými odlesky. Vůně je plná žlutého ovoce, medu, rozinek a podpořená vanilkou,“ popsal při vyhlášení šampiona ředitel vinařství Bořek Svoboda.

O účast v prestižní společnosti se letos ucházelo celkem 2400 přihlášených moravských a českých vín. V kolekci stovky vzorků se zlatou medailí letošního Salonu vín je zastoupených pětapadesát vinařů a vinařských firem. „Přihlašují se stále noví vinaři. Máme tady spoustu menších vinařství, není to tak, že by Salon vín byl jen pro velké vinaře,“ podotkl ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Největší zastoupení v nové expozici Salonu vín má právě Zámecké vinařství Bzenec a Mikrosvín Mikulov s devíti zlatem oceněnými vzorky. Z jednadvaceti odrůd je hned sedmnáct Ryzlinků rýnských a devět Ryzlinků vlašských. „V nejlepší stovce jsou čtyři vína, která byla zastoupená i v loňském roce. Louis Girardot od Bohemia Sekt, Rulandské šedé od Vicana, Frankovka od Mádla a Cuvée 1+1 od Michlovského," vyjmenoval sommelier Babisz.

close Nejvíce zastoupenou odrůdou v Salonu vín pro rok 2022 je Ryzlink rýnský. info Zdroj: Infografika: Deník/Markéta Evjáková zoom_in Nejvíce zastoupenou odrůdou v Salonu vín pro rok 2022 je Ryzlink rýnský.

Hodně vzorků v nejlepší stovce je z ročníků 2019. Podle Babisze je jich podobný počet jako vín ročníku 2020. „V letošním Salonu vín se objevuje oranžové víno: Pálava od Jiřího Kopečka. Vzniklo dlouhodobou macerací na bílých slupkách. Je to styl, který v Salonu ještě nebyl. Bude to zajímavost pro návštěvníky," míní Babisz.

V příštím ročníku Salonu vín už bude pro podobná vína vytvořená speciální kategorie. „Jsou trochu jiná, je k nim potřeba i jinak přistupovat," poznamenal Babisz.

Otevření nového ročníku degustační expozice Salonu vín ve sklepení valtického zámku je prozatím v plánu 4. února. Záležet však ještě bude na aktuální koronavirové situaci.

Šampion soutěže a vítěz kategorie bílých suchých a polosuchých vín:

Chardonnay barrique, výběr z hroznů, 2019 - Zámecké vinařství Bzenec

Vítěz kategorie bílých polosladkých vín:

Ryzlink rýnský, pozdní sběr, 2015 – Marcuswine Trading

Vítěz kategorie sladkých vín:

Rulandské šedé, výběr z cibéb, 2018 – Annovino Vinařství Lednice

Vítěz kategorie růžových vín a klaretů:

Rosé Trkmanska,2020 – Víno J.Stávek, Němčičky

Vítěz kategoriečervených suchých vín:

Cabernet Sauvignon barrique Oak, pozdní sběr, 2017 – Vladimír Tetur, Velké Bílovice

Vítěz kategorie jakostních šumivých vín:

Louis Girardot brut, jakostní šumivé víno, 2015 – Bohemia Sekt, Starý Plzenec

Cena za nejlepší kolekci vín: Vinařství Mikrosvín Mikulov