Nová expozice Salonu vín bude v historickém sklepení valtického zámku otevřená od pátku. Milovníci vína ji mohou navštívit celoročně. „Více jak třináct vín bylo ohodnoceno vyšším počtem než je devadesát (maximum na stupnici je sto - pozn. red.), což je v mezinárodním systému označení pro mimořádnou kvalitu vzorků," uvedl předseda hodnotitelské komise Josef Balík.

Šampion letošního Salonu pochází z vinařské oblasti Morava v Mikulovské podoblasti. „Vůně vína je po květeně Pálavy s dotykem kandovaného ovoce. Chuť je šťavňatá, dlouhá, vzadu cítíme trochu medu," okomentoval Balík vítězné víno.

Podle enologa Mikrosvínu Mikulov Zbyňka Žišky má vítězný Ryzlink vlašský svůj původ na třech vinicích. „Třetina je z trati Bergrus v Perné, třetina je z Březí z Ořechové hory a třetina z mikulovské vinice Za Cihelnou," vyjmenoval Žiška.

close Šampionem Salonu vín 2023 je Ryzlink vlašský od Mikrosvínu Mikulov, nejzastoupenější odrůdou v nejlepší stovce je ale Ryzlink rýnský. info Zdroj: Deník/Tomáš Marek zoom_in Šampionem Salonu vín 2023 je Ryzlink vlašský od Mikrosvínu Mikulov, nejzastoupenější odrůdou v nejlepší stovce je ale Ryzlink rýnský.

V kolekci stovky vín se zlatou medailí má největší zastoupení Znovín Znojmo s pěti vzorky. „Salon vín je unikátní zejména tím, že jsou v něm zastoupena prvotřídní vína ze všech čtyř moravských vinařských podoblastí a také z vinařské oblasti Čechy, která pro letošní rok vyrobilo rekordních jednašedesát vinařů a vinařských firem v širokém spektru dvaadvaceti odrůd,“ zmínila marketingová ředitelka Národního vinařského centra, pod které Salon vín spadá, Dagmar Fialová.

Nejvíce zastoupenou odrůdou je Ryzlink rýnský s osmnácti vzorky, Sauvignon a Rulandské šedé po osmi a Veltlínské zelené a Chardonnay po sedmi vzorcích. V elitní stovce se však objevují i méně známé odrůdy jako Savilon nebo Muškát žlutý.

Šampion a vítěz kategorie bílých vín suchých a polosuchých:
Ryzlink vlašský, pozdní sběr, 2021, Vinařství Mikrosvín Mikulov

Vítěz kategorie bílých vín polosladkých:
Tramín červený, výběr z hroznů, 2021, Vinařství Garčic

Vítěz kategorie vín sladkých:
Ryzlink vlašský, výběr z bobulí, 2018, Vinum Moravicum

Vítěz kategorie vín růžových a klaretů:
Cabernet Sauvignon rosé, pozdní sběr, 2021, Víno Botur

Vítěz kategorie vín červených suchých:
Rulandské modré, výběr z hroznů, 2019, Štěpán Maňák

Vítěz kategorie jakostních šumivých vín:
Bohemia Sekt Prestige 36 brut, jakostní šumivé víno, 2015, Bohemia Sekt

Cenu za nejlepší kolekci vín:
Znovín Znojmo