Vítězné víno Ryzlink vlašský, pozdní sběr, 2022 pochází z Mikulovské vinařské podoblasti a k titulu absolutního Šampiona se propracovalo konkurencí více než dvou a půl tisíce vín tříkolovým systémem hodnocení.

„Jsme nesmírně rádi, že šampionem je znovu Ryzlink vlašský, odrůda typická pro Mikulovskou vinařskou podoblast. Hrozny pocházejí ze dvou viničních tratí Dunajovických kopců a to Ořechová hora a Dunajovský kopec, kdy se kombinací hroznů ze dvou viničních tratí a zároveň kombinací mladé a staré vinice snažíme docílit typického odrůdového projevu jak ve vůni, tak v chuti,“ přiblížil Lubomír Tichý z Vinařství Tichý nejlepší víno České republiky.

Slavnostní předání ocenění vítězům jednotlivých kategorií bude příští rok patnáctého února ve Valticích. Nový ročník degustační expozice Salonu vín 2024 se otevře už prvního února.

Kompletní výsledky budou v lednu

„Šampion je sice ten nejlepší, ale jeho oznámení je vlastně jen takovou malou ochutnávkou toho, na co se příští rok mohou návštěvníci těšit. Kompletní výsledky, hlavně tedy stovku vín oceněných Zlatou medailí Salonu vín 2024, která budou umístěna v degustační expozici, ale také další vína s medailí stříbrnou, vyhlásíme v lednu,“ sdělil manažer Salonu vín Petr Gondáš.

V lednu bude pak celá expozice ve sklepních prostorách valtického zámku uzavřena. „Chcete-li tedy ještě ochutnat stovku vybraných nejlepších vín pro tento rok a zažít hlavní město vína – Valtice trochu jinak, máte možnost už jen do šestnáctého prosince,“ dodal Gondáš.

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů.