Celkovému hodnocení předsedal vinařský odborník – Vilém Kraus –, který vína letošního Salonu vín České republiky krátce zhodnotil: „Je vidět, že kvalita vín předkládaných k hodnocení Salonu se rok od roku zlepšuje, a zvlášť to je vidět letos, kdy zejména u vín z ročníku 2007 se dají vybrat vína vysoké jakosti nejen u bílých, ale i u červených.“

Do Salonu vín letos přihlásilo 114 vinařství celkem 492 vín. Z nich od úterý do čtvrtka vybírali degustátoři stovku nejlepších. Z bílých odrůd nejvíce uspělo Chardonnay s dvanácti vzorky, následoval Ryzlink rýnský (devět vzorků) a Pálava (šest vzorků). Z červených odrůd pak Frankovka, Dornfelder a Svatovavřinecké (po čtyřech vzorcích). Celkem se do nového ročníku dostalo devětadvacet odrůd révy vinné, dva sekty a sedm vín cuvée.

Podívejte se na fotografie z degustačního sálu Národního vinařského centra ve Valticích:

OBRAZEM: Degustátoři vybírají stovku nejlepších vín

Nejúspěšnějšími vinařskými firmami jsou v letošním Salonu vín Vinselekt Michlovský, Vinné sklepy Valtice a Patria Kobylí, každá se šesti zastoupenými vzorky vín. Po pěti vzorcích mají vinařství Tomáš Krist, vinařství Štěpán Maňák a Vinařství Pavlov. Z ročníků si u poroty nejlépe vedl 2007, z něhož vybrali osmašedesát vín. Následoval ročník 2006 s třiadvaceti víny.

Nová expozice se veřejnosti otevře ve sklepení Národního vinařského centra ve Valticích 28. února.