Hrozny pro nejvýše oceněný Ryzlink vlašský od Vinařství Tichý pocházejí ze dvou viničních tratí Dunajovických kopců, a to Ořechová hora a Dunajovský kopec. „Kombinací hroznů ze dvou viničních tratí a zároveň kombinací mladé a staré vinice se snažíme docílit typického odrůdového projevu jak ve vůni, tak v chuti,“ přiblížil Lubomír Tichý z Vinařství Tichý nejlepší víno České republiky.

Salon vín 2024 v číslech.Salon vín 2024 v číslech.Zdroj: Deník/Tomáš MarekNejlepší stovku vín zastoupenou v letošní expozici mohou milovníci tohoto nápoje ochutnat v historickém sklepení valtického zámku od začátku února. Je otevřená po celý rok kromě ledna. Jsou v ní zastoupené vzorky celkem od čtyřiapadesáti vinařů a vinařských firem.

Státní silničáři chystají na letošní stavební sezonu opravu průtahu Valticemi.
Valtice stojí před dopravním omezením. Začíná rekonstrukce průtahu městem

K ochutnání je v letošním ročníku šestadvacet odrůd v podobě osmaosmdesáti bílých, deseti červených a dvou růžových vín. Mezi nimi se objevily i dva sekty. „Kouzlo Salonu vín spočívá především v možnosti jednotlivá vína porovnávat. To, že jde bez výjimky o prvotřídní vína, je samozřejmá podmínka, od které se pak odvíjí nespočet možností, jak si na jednom místě, v jeden čas a v jedné náladě moravská a česká vína užívat a hledat podle svého individuální vkusu ta nejzajímavější,“ sdělil manažer Salonu vín Petr Gondáš z Národního vinařského centra, které organizuje soutěž a zároveň spravuje degustační expozici.

Největší počet má v letošním Salonu vín Zámecké vinařství Bzenec deset. Z odrůd je to Ryzlink rýnský zastoupený čtrnácti vzorky, z modrých odrůd pak Rulandské modré se čtyřmi. „Za čtyřiadvacet let své existence si Salon vybudoval silné postavení mezi milovníky našich vín, ale čím dál častěji láká i laiky, kteří s objevováním krásy vína teprve začínají nebo Salon vín zvolili jen jako turistický cíl při dovolené či výletu," doplnil Gondáš.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Turisty vyhledávaný Mikulov. Hotely i penziony zavírají, jsou na prodej

Zdroj: Deník/Iva Haghofer