„Nejlépe hodnocené víno každé podoblasti získá titul šampiona. Ocenění se dočkají i vítězové jednotlivých kategorií, další úspěšná vína obdrží medaile. Vinaři s nejvyšším průměrným hodnocením vín se mohou těšit na cenu za nejlepší kolekci," uvedl ředitel Národního vinařského centra se sídlem ve Valticích Pavel Krška.

„Podle stejného klíče se budou v září hodnotit i vína ze znojemské a velkopavlovické vinařské podoblasti," doplnil ještě.

Nejlepší vína z jednotlivých podoblastí postoupí do prvního, už celostátního kola Národní soutěže vín. Po dalším „protřídění" se pak vybraná vína utkají ve finále. To rozhodne o složení nové kolekce Salonu vín České republiky, která je pro veřejnost k dispozici ve sklepení valtického zámku.

Nad uplynulými dvěma ročníky Národní soutěže vín převzal záštitu prezident republiky Václav Klaus. „S Milošem Zemanem nyní jednáme o pokračování této podpory," prozradil Krška.

„Letošního ročníku soutěže se účastní zhruba sedmnáct set vín. Nejlepších šest set padesát až sedm set jich postoupí do prvního kola Salonu vín. Z nich vyberou degustátoři dvě stě. Ve finále pak komise určí nejlepších sto, která získají titul Salon vín," přiblížil propracovaný systém hodnocení hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz.

Nálepka Salon vín umístěná na láhvi vína je pro vinaře prestižní záležitostí. A skvělou vizitkou. „Přínos značky Salon vín je jednoznačný," potvrdil už dříve například ředitel Vinných sklepů Valtice Marek Šťastný.

„Díky tříkolovému systému hodnocení je zaručená vyšší vypovídací hodnota výsledků soutěže. Jen opravdu prvotřídní víno dokáže o svých výjimečných kvalitách přesvědčit v průběhu roku tři různé hodnotící komise," vyjádřil přesvědčení garant soutěže Martin Půček z republikového Svazu vinařů.

Na odbornou část navazuje v každé vinařské podoblasti také výstava pro veřejnost. Zájemci tak budou mít v září v Uherském Hradišti, Mikulově, Dolních Kounicích a Brně příležitost posoudit kvality zúčastněných vín a ochutnat vína usilující o zařazení do Salonu vín.

Hodnocení vinařské oblasti Čechy bylo na programu už pátého června. Titul šampiona získalo Rulandské šedé, výběr z hroznů 2012 z Žernoseckého vinařství.