„Na dnešní den připadá šesté setkání pěstounských rodin. Přitom chceme veřejnosti představit opravený zámeček,“ řekl vedoucí Domu na půli cesty Tomáš Vykydal.

Služby tohoto zařízení mohou využít mladí lidé mezi osmnácti a šetadvaceti lety, kteří řeší problém s bydlením. „Nejčastěji k nám přijdou klienti z dětských domovů, pěstounských rodin nebo výchovných zařízení. Celková kapacita zámečku je třiadvacet lůžek. Nyní jsme zaplněni asi z poloviny,“ prozradil Vykydal.

Jedním z klientů je i šestadvacetiletý Peter Farkaš. „Do Domu na půli cesty ve Velkém Dvoře jsem přišel kvůli kamarádce. Než jsem se nastěhoval sem, bydlel jsem v Brně. Dlouho tu ale nezůstanu, už se mi snad rýsuje něco v Pohořelicích,“ řekl. Petr bydlí v zámečku se svou láskou Lucií, kterou potkal právě tady. Minulou sobotu se vzali.

To je jediný případ smíšeného pokoje. Klienti bydlí po dvou, o koupelnu a sociální zařízení se dělí se sousedním pokojem. K dispozici je klientům Domu na půli cesty také pračka a počítače s připojením na internet. „Díky sponzorským darům máme třeba televizi nebo nábytek. Ze začátku tu byl každý kus jiný, teď už se to sjednotilo,“ pochválila vybavení sociální pracovnice Miroslava Ptáčková, která s mladými lidmi tráví na zámečku většinu dne.

Sobotní otevření bývalého loveckého zámečku doprovázel bohatý program. Na dopoledne pořadatelé připravili vedle diskuzí s odborníky z oblasti náhradní péče například výtvarné dílny pro děti z pěstounských ro­din.

Odpolední část tvořil zejména Domácí hudební minifestiválek. Na něm vystoupili mimo jiné i brněnští Gulo Čar.