Největší zastoupení mají již tradičně moravská a česká vinařství, která na výstavu dodala 723 vín. To znamená více než osmdesát procent přihlášených vzorků. Dalších 78 vín je z Rakouska a šedesát ze Slovenska. Jedenácti víny přispěli výrobci z Argentiny, pět vín přicestovalo z Rumunska a po jednom vzorku z Německa a také Jihoafrické republiky.

„Můžeme prozradit, že letos jsou ve Valticích zastoupena především vína z ročníku 2007. Konkrétně se jedná o 561 vín, tedy čtyřiašedesát procent přihlášených vzorků,“ uvedl Jan Otáhal z pořádající společnosti Valtické vinné trhy. Nejvíce vín je z kategorie bílá tichá odrůdová do dvanácti gramů cukru, a to 354.

„Druhý největší podíl mají červená tichá odrůdová vína, kterých se sešlo dvě stě padesát šest. Sto čytřiačtyřicet vín spadá do kategorie tichá odrůdová i známková s obsahem cukru mezi dvanácti až pětačtyřiceti gramy. Jedenačtyřicet vín je ledových, slámových, tokajských nebo výběrů z bobulí,“ přiblížil letošní skladbu přihlášených vzorků Otáhal. Degustace vín odbornými komisemi potrvá v zámeckých prostorách Národního vinařského centra až do pátku. Vlastní vinné trhy jsou pak ve Valticích na programu devátého a desátého května.