Poklonu jim za měsíc složí i prezident České republiky. Na Pražském hradě přijme Václav Klaus třináctého února nejúspěšnější vinařství letošního Salonu vín České republiky. Mezi vinařskou elitou určitě nebudou chybět ani Vinné sklepy Valtice. Právě jejich Ryzlink vlašský 2009, výběr z hroznů, se totiž stal nejlepším vínem České republiky pro rok 2012.

„Že půjdeme na Hrad jsem se dozvěděl před několika hodinami. Bude to velká čest,“ neskrýval ve čtvrtek radost marketinkový ředitel Vinných sklepů Valtice David Šťastný.

Ten přiznal, že vítězství v Národní soutěži vín patří mezi největší dosavadní úspěchy valtického vinařství vůbec. „Z tuzemských soutěží je to určitě ta nejvýznamnější. Je to srovnatelné s tím, když jsme na výstavě v San Franciscu získali za Veltlínské zelené velkou zlatou medaili nebo jsme měli nejúspěšnější kolekci vín na Valtických vinných trzích. Takto významná ocenění vás potkají jen několikrát za život. Jsem nesmírně šťastný,“ řekl s úsměvem David Šťastný.

„Věřím, že zisk titulu šampiona není naším jediným oceněním v letošním Salonu vín,“ doplnil sebevědomě.

Konečné výsledky a složení Salonu vín pro rok 2012 se totiž veřejnost dozví až čtrnáctého února. Otevření nové stálé expozice stovky nejlepších moravských a českých vín je pak ve sklepení valtického zámku na programu čtyřiadvacátého února. Účast přislíbila i choť prezidenta Livia Klausová.

„Letošní ročník byl jedním z nejvyrovnaněj­ších. Aby se víno dostalo do Salonu, potřebovalo za dvanáct let nejvyšší hodnocení. Třeba na Mikulovsku minimálně pětaosmdesát bodů, což jsou na jiných výstavách zlaté medaile. V ostatních podoblastech to bylo obdobné. Vyrovnanost i úroveň vín byly mimořádné,“ uvedl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz.

Cena šla nahoru

Že se nejlepším vínem České republiky pro rok 2012 stal právě Ryzlink vlašský z Vinných sklepů Valtice Babisze nepřekvapilo. „Hrozny byly z Dolních Dunajovic, kde jsou vynikající polohy. Navíc na Mikulovsko tato odrůda patří. A to víno si titul šampiona zaslouží,“ nechal se slyšet.

„Jedná se o minerální, velmi vyvážené víno s krásnou strukturou a dlouhou dochutí, typické pro nejlepší vlašské ryzlinky z vápencových půd okolí Pálavy,“ popsal šampiona generální ředitel Vinných sklepů Valtice Marek Šťastný.

Podle jeho bratra spočívá tajemství úspěchu valtického vinařství v dlouhodobé práci, která začíná už při vysazování vinice. A výběru vhodné polohy i odrůdy. „Titul, který získal náš Ryzlink vlašský, jenom potvrzuje trend posledních let v podobě návratu tradičních moravských odrůd,“ podotkl David Šťastný.

Prestižní titul už se odrazil na ceně vítězného vína. Cena výběru z hroznů, který je zatím k dostání i ve vinotékách na Břeclavsku, v současnosti začíná na 390 korunách.

„Myslím si, že to víno už je dnes v podstatě prodané. Třetina produkce míří do Salonu vín a po zbytku se jen zapráší. Jen mně už volala spousta známých, kteří se po Ryzlinku vlašském ptají. Se šampionem se pak vždycky svezou i další vína vítězné firmy,“ vyjádřil se ze zkušenosti Babisz.

Vinné sklepy Valtice patří s výměrou 550 hektarů vlastních vinic mezi největší pěstitele révy vinné v České republice. Ročně vyprodukují kolem tří milionů litrů vína, což je řadí mezi středně velké vinařské společnosti.