V zámeckém sále, který se změnil ve velkou ochutnávárnu, bylo přesto plno.

„Myslím, že vystavovaných vzorků je dostatečné množství. Navíc je zřejmý úbytek směsek a mnohem výraznější zastoupení ceněných odrůd jako je Chardonnay, Sauvignon nebo Ryzlink rýnský. Takové množství, jako je tady, jsem ještě nikde na žádné výstavě neviděl. Rovněž podíl rosé se zvýšil. Na rozdíl od červených odrůd, které nejsou pro tuto oblast příliš vhodné,“ myslí si předseda pořádajícího spolku Moravín Mikulov Vojtěch Pazderka.

Šokem bylo pro mnohé vyhlášení šampiona. Nejvyšší ocenění si totiž z vinohradnické podoblasti proslavené bílými víny odvezly Vinné sklepy Lechovice. Zabodovaly s Tramínem červeným, výběrem z hroznů ročníku 2007. „Není to žádná tragédie a už vůbec to nesignalizuje nějaký úpadek bílých vín na Mikulovsku. Vždyť dalších pět cen zůstalo v okrese. Hodnocení je anonymní a tramín z Lechovic se prostě tentokrát podařil,“ krčil rameny Pazderka.

Vítězství konkurence ze Znojemska vzal sportovně i mikulovský vinař Petr Marcinčák, který se svojí Frankovkou, slámovým vínem ročníku 2004 vyhrál kategorii Nejlépe hodnocené speciální víno. „Nevadí mi to, výstava byla otevřená všem a zvítězil ten nejlepší. Je to stejné, jako když bude za týden vyhodnocení znojemské výstavy, kde pro změnu vyhrál náš Ryzlink vlašský,“ srovnával Marcinčák, kterého potěšil hlavně fakt, že šampion je z Moravy.

Sobotní koštovací maraton v zámeckém sále zpestřilo hned v úvodu několika stovkám návštěvníků z širokého okolí vystoupení ženského pěveckého sboru Hrozének z Bulhar. Odpoledne pak zahrála všem přítomným cimbálová muzika Kasanica.