Celková suma na areál s názvem Sanatorium Pálava, v němž se mají léčit například lidé po mozkové příhodě, se pohybuje kolem miliardy. Podmínkou vzniku je zisk dotace z Národního plánu obnovy. „Děláme kroky dopředu, abychom měli v případě získání dotace všechny podklady nachystané," poznamenal Zámečník.

Termín pro podávání žádostí je podle něj do konce března. „Rozhodnutí závisí na rychlosti úředníků na ministerstvu. Je zásadní, aby rozhodli co nejdříve. To znamená v řádu dnů, maximálně týdnů. Pokud máme léčebný ústav postavit do konce roku 2025, čas se nám významně krátí," tvrdí náměstek.

Odborný léčebný ústav je plánovaný v Pasohlávkách. Náklady jsou zhruba jedna miliarda korun.
Sanatorium v Pasohlávkách? Stavba za miliardu, hotovo má být za tři roky

Spuštění provozu sanatoria je v plánu na 1. ledna 2026, příprava na jeho vznik začala už před osmi lety. Cílem je, aby dohromady s Rehabilitačním ústavem Kladruby a Rehabilitačním ústavem Hrabyně tvořilo páteřní síť odborných ústavů. „Jeho vybudování je zásadní pro všechny pacienty, kterým by mělo pomoci v co nejkratším termínu zlepšit zdravotní stav a zajistit co nejrychlejší návrat do běžného života. Například lidé z jižní Moravy, kteří dlouho čekají na volná místa v Kladrubech nebo Hrabyni, mají větší šanci, že se pro ně tato špičková rehabilitační péče stane dostupnější,“ řekl už dříve hejtman Jan Grolich.

Lůžka mají zaplnit třeba pacienti z brněnských fakultních nemocnic. „Takové zařízení od nás může přebírat pacienty k ranné rehabilitaci, uvolnilo by nám operační lůžka," zmínila nedávno mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Tento typ ústavu podle ní na jihu Moravy nyní chybí.

Vizualizace připravované lázeňské zóny v Pasohlávkách na Brněnsku.
V Thermalu Pasohlávky končí jako podílník obec. Kraj bude jediný vlastník

Představitelé Jihomoravského kraje už se také poohlížejí po odborných zaměstnancích. Spolupracují na tom s Masarykovou univerzitou. Zástupci tamní lékařské fakulty řeší se zástupci kraje přípravu certifikovaného kurzu pro fyzioterapeuty i všeobecné sestry. „Podle mých informací už chybí jen podpis. Idejově už to projednali na Masarykově univerzitě i na Jihomoravském kraji," doplnil náměstek Zámečník.

Plánovaná stavba sanatoria v Pasohlávkách na Brněnsku. Infografika.Plánovaná stavba sanatoria v Pasohlávkách na Brněnsku. Pro zvětšení infografiku rozklikněte.Zdroj: Deník/Markéta Evjáková