Výrazná příležitost na posun nastala v případu bývalého kláštera ve Valticích, kde je nyní soukromá Léčebna dlouhodobě nemocných. Řád Milosrdných bratří si díky církevním restitucím dělal nárok na chátrající křídlo budovy. Před několika dny Milosrdní stáhli žalobu na určení vlastníka, kterou blokovali jeho předčasný prodej z rukou Jihomoravského kra­je.

Břeclavskému deníku to potvrdil převor řádu Martin Macek. „O budovu jsme přišli. Je v rukou Jihomoravského kraje. Vyčerpali jsme veškeré možnosti. Nyní už nejsme schopní věc ovlivnit, budeme ale situaci nadále sledovat, pokud kraj bude mít snahu budovu prodat. Řádu by nevadilo, pokud by se o ni kraj staral sám. Prodej však ano. Měli by zvýhodnit původního vlastníka, tedy Řád Milosrdných bratří," myslí si převor.

Zda se tak stane, je s otazníkem. Zástupci kraje sice stažení žaloby potvrdili, o dalším osudu sešlého křídla bývalého kláštera však mlčí. „Není prozatím možné podat informaci, jak bude s předmětnými nemovitostmi naloženo," vzkázali pouze představitelé správy Jihomoravského kraje prostřednictvím mluvčí Denisy Kapitančíkové.

Zájem přetrvává

Ředitel a spolumajitel léčebny dlouhodobě nemocných Ivo Koneš se o stáhnutí žaloby dozvěděl v pondělí večer. V úterním rozhovoru potvrdil, že zájem o odkoupení křídla trvá. „Jsem z toho příjemně překvapený. Zatím jsem to se svými společníky ale nestihl probrat, jde stále o čerstvou informaci. Každopádně pokud řád stáhl žalobu, otevírá se obrovský prostor pro další řešení toho, co bude dále s valtickou nemocnicí," sdělil Koneš.

Vyjma kostela, chtějí majitelé získat celý areál bývalého kláštera. V křídle, které bylo v minulých letech důvodem sporu, dnes funguje lůžková stanice, jídelna, část oddělení rehabilitace a provozní místnosti.

„Celá nemocnice potřebuje investici hlavně do střechy a oken, které jsou v žalostném stavu. Pokud by došlo na jejich výměnu, vzali bychom to i s fasádou. To ale teprve uvidíme, jak to všechno bude," pokračoval Koneš. Náklady na modernizaci by se dostaly do výše několika milionů korun.

Ředitel Koneš se před časem setkal s převorem Mackem. Diskuze směřovala k vyřešení patové situace, která ve Valticích zavládla a kterou měl rozseknout až soud. To by si žádalo možná až několikaleté čekání. Výsledek schůzky byl však nulový. „Nebyla to debata. Hovořilo se bohužel pouze jednostranně," poznamenal k tomu převor. Koneš doplnil: „Vyjasnili jsme si svoje názory a postoje. Dohodli jsme se, že je potřeba vzájemná diskuze a s tím jsme se rozešli."

Náznaky o stažení žaloby bylo u Milosrdných bratří možné zaslechnout už loni na podzim. Otrávily je marné snahy o setkání s jihomoravským hejtmanem.