Až na Vánoce diváci zhlédnou pohádku Sněžný drak, uvidí jen ty nejlepší záběry, které pořídili filmaři v rozsáhlém areálu valtického zámku. Natáčení je však ve skutečnosti plné přeřeků a smíchu. Jako ve čtvrtek, kdy se do mrazivých Valtic sjíždí desítky lidí počínaje režisérem, osvětlovači a herci. Tiše, klapka, jedeme.

„Čekali jsme na sníh, ale že bude taková zima, jsme netušili. Mám na sobě dvoje podvlíkačky, tři trička, ale zatím na mě nedošlo. Uvidím, jestli to přežiju,“ říká Arnošt Goldflam (Dědictví, Lotrando a Zubejda, František je děvkař či Císař a tambor – pozn.red), jenž sedí v šatně u šálku kávy. Jen kousek od pobíhající princezny, kterou představuje Petra Tenorová.

Může být chvíli před jedenáctou hodinou dopolední a zatímco herci poposedávají v útrobách zámeckého hotelu, venku kameraman a desítky dalších lidí natáčí jízdu na koních.

Jednou, dvakrát, třikrát. Stop. Klapka. Znovu. Tiše, akce… Stop. U mě dobrý.„Naštěstí všichni vědí, že hrát v zimě není jednoduché. Nevím, jak bychom točili dlouhý monolog, to by bylo zlé. Kolega Myšička právě vyprávěl, že kvůli mrazu už skoro nemohl mluvit,“ tvrdí Goldflam. Myšička, kterého diváci nyní znají například ze seriálu Ulice, přichází. A vypráví.

„Před chvíli jsme točili scénu, při které se princ s princeznou potkají na koních a vedou dialog. Není sice moc dlouhý, ale protože jsme seděli v sedle a popojížděli, za hodinu jsme dost promrzli. Huba mě přestala poslouchat,“ dělí se Myšička s již čajem zahřátým úsměvem o čerstvě prožité dojmy.

Než filmaři stačili ráno připravit scénu do posledního detailu, vyrazil na prohlídku zámku. Pamatovat si ji bude ještě dlouho. „Byl jsem ve sklepě, kde jsou vína i na půdě, kde jsou zase úžasné dřevěné trámy. Zároveň si uvědomuju, že je tady potřeba ještě hodně práce, aby zámek dostal zase původní lesk,“ komentuje Myšička prohlídku.

Před šatnou sedí další z hlavních protagonistů Sněžného draka. Saša Rašilov. Král. Usazený v křesle kouří a vypráví, jak nedávno cestoval na chatu. Bez škrobeného slovníku, zcela přirozeně. „Tady mi zima není,“ ujišťuje nejbližší okolí, když se zvedá, aby si odskočil.

Ač na mnohé působí mladším dojmem, ve skutečnosti letos oslaví čtyřicáté narozeniny. Role princů jsou pryč.„On jako vypadá mladě, ale ve skutečnosti je starej,“ vtipkuje na Rašilovu adresu dobře naladěný Goldflam.

Hotovo. Filmaři se s kamerami přesouvají blíže k zámku. Než však herci vyrazí na plac, hodiny poskočí o více než hodinu. Vše musí být perfektní. I když s průtahy, daří se.

Je čas, herci na plac. Kamera, klapka, akce…

Natáčení Sněžného draka začalo loni v srpnu a postupně se jej zúčastnili Petr Lněnička, Jitka Čvančarová nebo Zuzana Slavíková.