Mrzne až hrůza. Ovšem ve vinici u Velkých Pavlovic je v úterý ráno živo. Do teplého oblečení zachumlaní brigádníci od půl šesté ráno sbírají hrozny odrůd Zweigeltrebe a Cabernet Moravia na výrobu ledového vína. Jsou vymrzlí, ale přesto neztrácejí humor.

„Brzo ráno nás zábly ruce i nohy. Bez rukavic by to nešlo,“ svěřila se jedna z pracovnic Alena Hanzlíková.

Byť není zacházení s nůžkami v rukavicích v mrazivém počasí až tak jednoduché, bez této ochrany se brigádníci neobejdou. „Prsty nám mrznou i tak,“ přiznala Hanzlíková.

Svařené víno u ruky

Ve vinici velkopavlovického vinaře Radomila Balouna zhruba patnácti lidem velmi pomáhá nádoba se svařeným vínem. „My pijeme s mírou,“ usmála se žena, které jde práce rychle od ruky. Stejně jako všem jejím kolegům.

„Je to fajn. Taková práce mi nevadí. Teď už je trochu líp, tak sedm pod nulou,“ odhadl teplotu v půl desáté dopoledne další z pracantů – Miroslav Bugan z Velkých Pavlovic.

Do kbelíků padaly oschlé sladké hrozny. Následně skončily ve velké kádi, kterou malotraktor odvezl na hlavní cestu. Odtud s nimi větší stroj odjel do lisovny v Hustopečích. Tam nastala další část procesu – lisování zmrzlých bobulí.

Sběr hroznů na ledové víno je jedinečný tím, že ho lze podle zákona provést v nejméně sedmistupňovém mra­zu.

Podle technologa Vinařství Baloun Miroslava Holešinského byly bobule při úterním sběru poměrně vysušené. Při nižším procentu obsažené vody tím pádem hůře mrzly. Téměř dvanáctistupňový ranní mráz tak přišel jako na zavolanou.

„Jsme rádi, že mrazy nakonec došly. Při lisování měly hrozny dvaačtyřicet stupňů cukernatosti,“ pochvaloval si Holešinský. A jak vlastně vypadá další proces po sběru? V lisu zůstává ledová tříšť a sladký mošt z bobulí putuje na další zpracování. Výlisnost se pohybuje kolem patnácti procent.

Nejméně dva měsíce pak hrozny kvasí, než z nich vznikne konečný produkt – ledové víno.

Trpělivost s čekáním na mráz se vyplatila také společnosti Réva Rakvice, která od roku 2000 každoročně vyrábí velké množství ledového vína.

„Takový rok nepamatuji. Vždycky to vyšlo nějak na konec roku. Tuším jen jednou jsme sbírali hrozny na ledové na začátku ledna,“ svěřil se spolumajitel Révy Bronislav Průdek.

Dobrá cukernatost

Brigádníky poslal do vinohradu u Hustopečí také v úterý ráno. Sbírali odrůdu André. „Hrozny byly seschlé, ale pěkné. Když jsem se byl podívat, jak teče mošt, měl cukernatost kolem dvaačtyřiceti stupňů. Kvalita co do cukru tedy vypadá dobře a jsou tam menší kyseliny,“ popsal Průdek.

Rakvická společnost tuto zimu málem čekání na mráz nevydržela. Už se schylovalo se k tomu, že hrozny posbírá dřív a vyrobí z nich například výběr z cibéb. Nakonec se tak nestalo.

Po úterním sběru odrůdy André na jednom hektaru se brigádníci ve středu ráno pustili do Ryzlinku vlašského. Bílé bobule na ledové víno nechala společnost Réva viset ve vinohradě na dvouhektarové plo­še.

A co je ledové víno? Pije se především při zvláštních příležitostech. Jedná se o dezertní víno s velkých obsahem cukru a kyselin. Je těžší a hodně sladké. Prodává se zpravidla v menších lahvích a lidé ho kupují spíše jako kuriozitu.