Bořetičtí ve čtvrtek otevírají nový sběrný dvůr. Obec si od něj slibuje více vytříděného odpadu a tím pádem i peněz. Starosta Václav Surman věří, že se podaří lidi přesvědčit, aby mezi komunální odpad neházeli i plasty a papír, ale třídili je zvlášť.
„Za vytříděný odpad, jako plasty, láhve či papír, neplatíme, a sem tam nějakou korunu dostaneme,“ zdůraznil bořetický starosta.
Domnívá se, že třetina odpadu v kontejnerech po obci je netříděná. „Ty se z devadesáti procent hází do koše – do směsného komunálního odpadu. Tam vidím obrovský prostor. Nevybíráme za popelnice ještě nejvyšší poplatek pět set korun, nýbrž jen čtyři sta padesát. Myslím, že nebudeme muset zvyšovat cenu, pokud ovšem budeme víc třídit,“ vysvětlil Surman
Kromě ročního poplatku za odpad platí Bořetičtí přes pět set korun za každého obyvatele navíc. Právě kvůli nedostatečnému třídění. „To je šílená částka. Když se ptám v jiných obcích, tak tolik nedoplácejí. Myslím, že moderní sběrný dvůr nám to pomůže vyřešit,“ věří starosta.
Sběrný dvůr začne Bořetickým sloužit zhruba v polovině března. Zbývá ještě schválit a vyvěsit provozní řád. Lidé do něj budou moct za dohledu zodpovědného pracovníka vyvážet odpad třikrát týdně. K dispozici dostanou spoustu kontejnerů. Zvlášť na plasty, dřevo, hadry, papír a tak dále. Sběrný dvůr v Bořeticích je přechodným úložištěm odpadu, který poté putuje na třídící linku společnosti Hantály.
Drahá doprava
Další peníze se podle Surmana podaří díky novému dvoru ušetřit právě na odvozu odpadu. „Doprava je dnes drahá. Kontejnery nám jezdí prázdné a stejně platíme za dopravu,“ poukázal.
Stejnou radost jako v Bořeticích ze zisku peněz na vybudování sběrných dvorů, popřípadě jejich dovybavení, mají v Přítlukách, Hlohovci, Hruškách, Lanžhotě, Moravské Nové Vsi, Moravském Žižkově, Velkých Pavlovicích, Vrbici, Zaječí, Podivíně a Rakvicích. Obcím pomohly kromě evropských peněz i prostředky z Fondu životního prostředí. Kdo chtěl, mohl ještě zkusit štěstí se žádostí o krajskou dotaci.
„My už máme sběrný dvůr zkolaudovaný. Přinese obrovský užitek. Dokážeme roztřídit jednotlivé odpady, které dřív lidé házeli do jednoho kontejneru, a nebylo možné to uhlídat,“ vysvětlil starosta Přítluk Stanislav Ludvík.
Velký kontejner v novém dvoře v co nejkratší době nahradí spousta menších. „Je tam i buňka na nebezpečný odpad, například baterie,“ dodal přítlucký starosta.
Podle ředitele odpadové společnosti Hantály Stanislava Grůzy je třídění velmi důležité. „Obce mají výnos z množství odpadu, který na skládce vytřídí. Zadruhé budou platit míň za dopravu,“ vylíčil Grůza.
Čím více odpadu obce na sběrných dvorech vytřídí, tím více peněz dostanou z programu Eko-kom. Pokud jsou lidé důslední, nejedná se o malé peníze. „Obce dostávají za každý vytříděný kilogram obalového materiálu velký příspěvek. V některých obcích na Břeclavsku to při separaci odpadu vychází třeba osmdesát korun na hlavu. To je obrovská částka,“ uvedl ředitel Hantálů.
Ty se rovněž ucházely o dotace na modernizaci svého vybavení. Hantály uspěly v jedné z výzev a získaly recyklační linku na stavební suť, která má sloužit všem akcionářům společnosti, to znamená více než třiceti obcím.