Přispějte na nákup nových matrací, lůžkovin i dalších pomůcek, které zkvalitňují pobyt pacienta na lůžku. S touto výzvou se na konci července obrátilo na veřejnost vedení břeclavské nemocnice. Po uplynutí prvního z šesti měsíců, kdy má sbírka trvat, převažují rozpaky.

„Na účtu se zatím sešlo osmset čtyřicet korun. Ani v prosklenné pokladničce v nemocnici peněz zatím moc není. Také maximálně několik stokorun. Kontroluji to denně očima, příspěvků bohužel moc nepřibývá,“ posteskla si včera ředitelka nemocnice Janka Bambasová.

Břeclavští si vyhlašování sbírky vzali příklad z hodonínské nemocnice. Té loni veřejná sbírka na obnovu lůžek vynesla za půl roku více než tři sta tisíc korun.

„Je to dobrovolná věc, my nikoho nenutíme. Mnozí se k tomu zatím stavějí tak, že platí regulační poplatky, tak co bychom chtěli. Poplatky ale tyto náklady nepokryjí. Lidé například zapomínají, že i ve zdravotnictví došlo ke zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent,“ připomněla ředitelka.

Podle hlavní sestry Ludmily Jeřábkové chtěli Břeclavští za vybrané peníze vyměnit desítky matrací a také vytipovaných starších lůžek. Vzhledem k tomu, že pořízení jedné speciální postele přijde až na třicet tisíc korun, však zřejmě zůstane jen u přání. „Nevěřím, že se to zlepší,“ nečeká už ani Bambasová od sbírky žádné zázraky.

Při obnově lůžkového fondu si tak Nemocnice Břeclav, stejně jako doposud, bude muset vystačit s vlastními zdroji. Peněz však není nazbyt a chybí hlavně na drahá lůžka.

„O sbírce jsem četl v novinách, ale zatím jsem o tom, jestli přispěji, nepřemýšlel,“ přiznal starosta města Dymo Piškula. Ten proti sbírce nic nemá, podle něj je ovšem nesystémovým řešením. „Dlohodobě to nic neřeší. Pomohlo by zavedení připojištění, které běžně funguje v západní Evropě,“ podotkl s tím, že současný systém mu připadá jako tancování na palubě Titanicu.

„Dneska se všichni léčíme, ale co bude zítra, nevíme. Za půl roku tady můžeme mít sbírku, aby pacienti měli co jíst. Nesvědčí to ani o dobré zřizovací funkci kraje,“ uvedl Piškula, který měl dříve za nemocnice odpovědnost jako přednosta okresního úřadu.

Sbírka nenadchla ani krajského a břeclavského zastupitele Oldřicha Ryšavého, který má ve městě chirurgickou ambulanci. „Považuji za nešťastné, že nemocnice musí na matrace a lůžkoviny pořádat sbírku. Přispívat nebudu, ale pokud uspějeme v krajských volbách, udělám všechno pro to, aby se taková situace nemusela opakovat,“ slíbil Ryšavý, který kandiduje za sociální demokracii.