Vážení čtenáři, přinášíme vám co nejpodrobnější volební zpravodajství, které najdete ZDE

Bydlí v Břeclavi, ovšem poslaneckou kancelář má poslankyně za TOP 09 Jaroslava Schejbalová v Brně. Řada lidí na Břeclavsku to nechápe. Všichni dosavadní poslanci z regionu totiž měli a mají své hlavní kontaktní místo na Břeclavsku. Bez výjimky. „Není pravda, že v Břeclavi nemám poslaneckou kancelář. Mám, na Veslařské ulici,“ bránila se Schejbalová.

Jak ovšem Břeclavský deník zjistil, prostory v hale břeclavské Lokomotivy zatím pro veřejnost od voleb ani jednou neotevřela. „Zatím ne. Mohu ale potvrdit, že si zamluvila zasedací místnost, kde bude lidem k dispozici, když bude v Břeclavi. Bude to zřejmě nárazové, termíny jsou v jednání. Ani vývěska na Lokomotivě zatím neexistuje,“ přiznala nová ředitelka regionálního sdružení ČSTV Břeclav Magdalena Sedláková.

Ta v této funkci nahradila právě Schejbalovou. Zároveň je také členkou regionálního výboru TOP 09. Zřejmě i proto má mít poslankyně u břeclavského ČSTV nebývalé výhody. „Pracovala dlouhé roky na ČSTV, proto bude mít prostory zdarma,“ přiblížila Sedláková ústní dohodu se Schejbalovou o půjčování zasedací místnosti.

„Připadá mi to podivné a nedůstojné. Proč by mělo ČSTV v dnešní době poskytovat něco někomu zdarma? Proč si paní poslankyně nemůže za část peněz, které platí v Brně, pronajmout něco v Břeclavi?“ ptá se předseda Lokomotivy Zbyněk Chlumecký, který nad využitím zasedací místnosti ČSTV pro kontakt poslankyně s veřejností kroutí hlavou.

A výhrady má coby volič i k její poslanecké kanceláři v Brně. „Měla by se podívat, kolik kde dostala preferenčních hlasů. Každý poslanec, který byl zvolený za okres Břeclav, tady vždy také seděl. Jít do Brna je obdoba pragocentrismu,“ míní Chlumecký.

„Spojení s domovským regionem je nezbytné. Mít poslaneckou kancelář v břeclavském okrese je proto podle mě jednoznačně lepší a praktičtější. Už jen proto, že se na mě obracejí zejména lidé z Břeclavska,“ přidal se také valtický poslanec za ČSSD Jiří Petrů, který pro tyto účely využívá pronajaté prostory v Dělnickém domě v Břeclavi.

„V ČSSD dodržujeme dělení po okresech, abychom byli voličům co nejblíže. Ale třeba i Pavel Suchánek z ODS má také poslaneckou kancelář v Břeclavi. Nevím o tom, že by ji někdo z Břeclavska měl v Brně. Není důvod. Ostatně každý poslanec má kancelář v Praze ve sněmovně, kde ho může navštívit kdokoliv, když se domluví,“ připomněl Petrů.

Schejbalová má ale jiné argumenty. „Na jižní Moravě jsme byli za TOP 09 zvolení jenom čtyři. Dva z Brna. Proto převládl názor, že bychom měli mít všichni kanceláře v Brně s tím, že dva budeme mít na starosti venkov. Nejsem tady jen pro Břeclav, musím být k dispozici i pro lidi z Vyškova nebo ze Znojma,“ vysvětlovala břeclavská poslankyně.

Ta po sérii článků o své brněnské poslanecké kanceláři, za kterou stát platí měsíčně maximálních možných třicet tisíc korun, a to orlům vedeným jejím známým Ladislavem Šustrem, hovoří o mediální štvanici. Právě kvůli ní se podle svých slov rozhodla kritizovaný pronájem v nejbližším možném termínu ukončit.

„Je to tak, v kanceláři na Mendlově náměstí končím. Nechci, aby noviny dále bezdůvodně špinily mé jméno. Sháním novou kancelář a zvažuji i Břeclav,“ překvapila Schejbalová nečekanou změnou názoru.