Do politiky vlétla jako kometa. Stála u zrodu nové politické strany TOP 09, šéfuje jí na Břeclavsku a je členkou užšího krajského vedení. Na víkendovém ustavujícím sněmu „knížecí“ partaje byla dokonce zvolena do celostátního výkonného výboru strany, která má v okrese asi pětadvacet členů. Do parlamentních voleb půjde ze třetího místa jihomoravské kandidátky TOP 09. Jaroslava Schejbalová, ředitelka regionálního sdružení Českého svazu tělesné výchovy na Břeclavsku, tvrdí, že chce dělat politiku srdcem.

Léta se pohybujete v oblasti sportu. Jak jste se dostala k politice?
Bylo to pozvolné i náhlé zároveň. Ve sportu se hodně zabývám manažerskou činností, snažím se sportovcům pomáhat spíše provozně, aby měli kde sportovat a podobně. Kvůli této práci musím jezdit na ministerstva a jednat s poslanci, takže jsem se vlastně se svými současným spolustraníky seznámila prostřednictvím práce. Vědí, co jsem zač.

Vy jste ale byla i členkou KDU–ČSL, nebo ne?
Byla jsem tam jenom chvíli, asi půl roku. Hlavně kvůli svým přátelům. Ale vystoupila jsem, protože se mi nelíbily celostranicky prezentované názory. Bylo to v roce 2008. Chtěla jsem podpořit lidi v místní organizaci, opravdu jsem tam nevstoupila proto, abych pracovala v politice. Byla jsem řadová členka. Ta strana šla ovšem strašně doleva a to mně nesedělo, takže jsem v lednu ukončila členství.

Neuvažovala jste také o vstupu do ODS?
Ne, kdyby nevznikla TOP 09, určitě bych v politice nebyla. Nechtěla jsem tam. Zlákaly mě až myšlenky nové strany. Hlavně to, že absolutně není populistická. Že pojmenovává věci pravými jmény a odmítá plané sliby. Že chce politiku dělat jinak, slušně. Nebudeme se vyhraňovat vůči ostatním a plivat na ně. Slušností se dá udělat taky hodně.

Vaše jméno je při budování sportovišť na Břeclavsku úzce spojeno s poslancem Šustrem, který dopadl neslavně v nedávném úplatkářském testu. Nemůže vás to poškodit?
On žádný úplatek nepřijal, nebyly tam předány žádné peníze. Nechtěl prosazovat změnu zákona, se kterou vnitřně nesouhlasil kvůli podpoře sportu. Dělal by to stejně, i bez nabídky milionového sponzorského daru, který měl mimochodem jít na volební kampaň strany, ne do jeho kapsy. Myslím si, že naletěl, ale jinak je to velmi čestný člověk. Já si ho obrovsky vážím, na Břeclavsku nám mnohokrát pomohl a nikdy za to nic nechtěl. I orli se za něj zasadili. Moje zkušenost je zcela opačná, není to žádný grázl.

Jak chcete přesvědčit veřejnost, že TOP 09 není stranou politických turistů?
Je to tak, že politici, kteří přišli od lidovců, dlouhodobě nesouhlasili s odklonem této strany doleva. Jejich názory ale nebyly vyslyšeny, zůstali v menšině. Proto si založili novou stranu. KDU číslo dvě to ale rozhodně není, protože je tam určitě osmdesát procent lidí, kteří v politice nikdy nebyli. Chtěli jsme udělat stranu, ve které by byli lidé z regionů, z praxe. Ve vedení ale nemohou být osoby, které nemají absolutně žádnou zkušenost s politikou, to by bylo špatně.

Jednohlasná volba starých známých tváří do čela TOP 09 ale trochu připomíná doby dávno minulé…
Všichni jsme chtěli, aby předsedou byl Schwarzenberg a místopředsedou Kalousek. Všichni jsme do té strany šli vlastně kvůli nim, kteří tu stranu tvořili, a nám se líbily jejich myšlenky. Proto si nedovedu představit, že by je tam někdo nechtěl. Proč by potom do té strany vstupoval? Hlasování ale zase tak úplně jednoznačné nebylo, ostatní členové předsednictva a výkonného výboru neměli zdaleka sto procent hlasů. Byla to demokratická volba.

Kdo vstoupil do nové strany na Břeclavsku?
Přišli k nám lidé mladší i starší, od devatenácti let nahoru. Mými místopředsedy jsou bývalý místostarosta Podivína Petr Průdek a ředitel břeclavského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových František Čech, který je známý i jako lidový vypravěč. Mezi členy patří například Josef Gál z Tvrdonic, který se angažuje mezi dobrovolnými hasiči. A řada dalších známých lidí.

Jaký máte vztah s lidovci? Charakterizuje současnou situaci mlčení, nebo nějaká komunikace probíhá?
Ne, mlčení. S těmi, kteří zůstali v lidové straně, jsem ovšem ani předtím nijak zvlášť nespolupracovala. Nemám s nimi ale problémy, na komunální úrovni si určitě dokáži představit i spolupráci. Myslím si, že v lidové straně je hodně lidí kvalitních, i některé programové věci.

Děláte ředitelku ČSTV, studujete, teď jste se vrhla do politiky. Budete na ni mít vůbec čas?
Je mi jasné, že pokud se chci angažovat v politice, musím něco omezit. Hodně práce mi zabírá dobrovolná funkce předsedkyně tělovýchovné jednoty Lokomotiva Břeclav. Myslím si, že jsem pomohla natolik, že už by to mohli dělat i beze mě. Přemýšlím nad tím, že to někomu přenechám.

Nebude vaše politická angažovanost při jednáních v rámci ČSTV handicapem?
Myslím, že naopak. I když je tato organizace apolitická, politika, tedy vlastně řízení státu, se z toho nedá úplně vyčlenit. Šla jsem do TOP 09 i kvůli tomu, abych sportu pomohla, aby měl zastání. Je totiž v hrozném průšvihu, nejsou v něm žádné peníze a zůstává na okraji zájmu státu. Právě sport přitom například pomáhá vychovávat děti.

Nemohou se ale vztahy s některými spolupracovníky přesto zhoršit?
Je to možné. Z druhé strany já jsem člověk komunikativní a nikdy jsem nerozdělovala lidi podle toho, že jeden je červený, další zelený a podobně. Vždycky jsme šli k věcným řešením. I teď se budu bavit se všemi. Nebojím se toho.

Ředitelkou ČSTV byste zůstala i po případném zvolení do parlamentu?
Nevím, tak daleko nejsem, nemám v tom ještě úplně jasno. Ale určitě bych se měla věnovat jen jedné práci. Pokud bych se tedy stala poslancem, asi bych tady uvolnila místo.

S jakým volebním výsledkem TOP 09 na Břeclavsku v parlamentních volbách budete spokojená?
Když budeme mít patnáct procent, tak to bude úžasné. A když volby vyhraje pravice.

jaroslava schejbalová
b narodila se 24. února 1964 ve Valticích, od sedmi let žije v Břeclavi, předtím v Lednici
b je absolventkou Gymnázia
Břeclav, nyní studuje Vysokou školu práva v Brně
b je rozvedená, má pětadavacetiletého syna Matěje
b v břeclavském ČSTV pracuje od roku 1986, ředitelkou je od roku 2002. Zároveň je i členkou výkonného výboru ČSTV
b sedm let měla také účetní firmu