„My jsme v Schengenu už od vstupu České republiky, a tím pádem i Kraví hory, do Evropské unie. Tím jsme otevřeli naše hranice, které jsou neobsanené. Předběhli jsme dobu jako vždy a ve všem,“ směje se prezident Svobodné spolkové republiky Kraví hora Václav Petrásek.

Jak sám říká, členství v Schengenu si teď mohou vychutnávat Kravihorští plnými doušky. Od zemí schengenského prostoru už je totiž nedělí ani Česká republika. „Určitě je to pro nás jen přínosem. Teď se k nám budou turisté dostávat ještě snadněji,“ říká optimisticky.

Ani tak si ale nemůže na nezájem návštěvníků stěžovat. „Teď budeme řešit, jak pro ně rozšířit ubytovací kapacity. Poptávka je totiž obrovská. Zatímco některé vinařské obce se potýkají s nezájmem lidí, my máme problém opačný,“ popisuje Petrásek.

Podle jeho slov by ale vstup České republiky do Schengenu mohl znamenat příliv nekalých živlů. „Na to máme ale naši Kisku – Kravihorskou informační službu. Jsou v ní největší drbny z vesnice, takže žádný lump u nás nezůstane v utajení,“ usmívá se prezident.