Vše schválili tamní zastupitelé. „Jsme rádi, protože zejména asistenti a kamerový systém se velmi osvědčili. Záznamy pomohly zachytit řadu přestupků. O přínosu asistentů hovoří například to, že se stali partnery základních škol a vychází si při organizování odpoledních programů vzájemně vstříc," reagoval mluvčí strážníků Zdeněk Novák.

S pokrytím nákladů na mzdy asistentů prevence kriminality výrazně pomůže dotace z ministerstva vnitra. Celkové výlohy na projekt jsou 127 tisíc korun, město poskytne deset procent.

Loni se v Břeclavi množství asistentů zdvojnásobilo. Jsou čtyři a pomáhají s dohledem v ulicích Riegerova, Na Zahradách, Krátká či Sovadinova. Další dva se soustředí na městské části Charvátská Nová Ves a Poštorná.

Omezit nebo alespoň lépe odhalit a potrestat přestupky i trestné činy mají rovněž další kamery. Také s tímto projektem pomůže dotace. Břeclavští mohou zažádat až o 350 tisíc korun, zbylých 650 tisíc je třeba doplatit z rozpočtu.

Další peníze „spolkne" vypracování projektu. „Předpokládaná hodnota na pořízení projektových dokumentací je ve výši padesát tisíc včetně daně a taktéž připojovací poplatek ve výši šest tisíc včetně. Na tyto položky se nevztahuje dotace," stojí ve výpisu, na jehož základě mimo jiné zastupitelé rozhodovali.

Všichni až na Mladé

Na souhlas zvedla pomyslnou ruku drtivá většina zastupitelů města, zdržela se jen dvojice opozičníků ze sdružení Mladí a Neklidní Jakub Matuška a Petr Škoda.

Chybět nebudou ani takzvaní domovníci, již pomáhají s udržením pořádku 
v domech stojících v problémovějších ulicích. Budou čtyři. Podmínkou je, aby muži v domech bydleli.

Břeclavští strážníci se soustředí rovněž na penzisty. 
V plánu mají druhý ročník Senior akademie bezpečí, do které se loni zapojilo několik desítek důchodců. Náklady? Sto tisíc korun.

Starší lidé žijící v osamění budou moci využít taktéž pagerů, díky nimž se v případě nouze spojí se strážníky. „Spuštění pageru by se projevilo na pultu centrální ochrany městské policie, která by věděla, kam poslat hlídku. Na tomto projektu je 
v plánu spolupracovat se Svazem invalidů," píší dále úředníci.

Vlna bezpečnostních opatření začala v roce 2012, kdy si tehdy patnáctiletých hoch vymyslel napadení, po kterém mu lékaři odebrali ledvinu. Po zdlouhavém vyšetřování, benefičním koncert 
a demonstraci se ale přiznal, že si napadení vymyslel.

Požadavky lidí na vyšší bezpečnost přesto setrvaly. Opoziční zastupitel a někdejší místostarosta Richard Zemánek (KDU-ČSL) tvrdí, že ve srovnání s tehdejším vypjatým obdobím jsou obavy obyvatel už nižší. „V minulém volebním období jsme toho pro zvýšení bezpečnosti udělali hodně. Ohrožení samozřejmě stále existuje, ale lidé už po opatřeních volají méně," míní Zemánek.