Řeč je o domu ve Hřbitovní ulici. „Dům je napojen na elektrickou síť, vodovodní řad, s rozvodem pouze studené vody, a kanalizační řad, ale v domě není standardní sociální zařízení a rozvody elektrické sítě v domě jsou v nevyhovujícím stavu. Celkově je objekt ve špatném technickém stavu," stojí ve zprávě, kterou měli zastupitelé k dispozici. Druhým z domů je bývalá rakvárna. Město za ně vyinkasuje dohromady více než milion korun.

Zatímco na prodeji se Břeclavští většinově shodli, diskuze se stočila ke způsobu. Opoziční Mladí a neklidní jsou přesvědčení, že by nemovitosti měly zamířit k novým majitelům skrz aukci. „Jde o princip. Město z toho může získat více peněz, než z předem připraveného prodeje. A je to také transparentnější," říkal Jakub Matuška z Mladých a neklidných.

Aukce? Nikoliv

Dražba je podle něj na místě i v případech, kdy se zájemci o „domy hrůzy" zrovna nehrnou. „Mělo by to být vždy. Bylo by dobré, aby domy šly do dražby třeba třikrát a teprve potom by se přistoupilo k přímému prodeji," doplnil Matuška.

Neuspěl.

Zastupitelé schválili přímý prodej tak, jak jej doporučila rada. Místostarosta Milan Vojta (ANO 2011) to pokládá za vhodné řešení. „Třeba budova bývalé rakvárny se neúspěšně prodává asi deset let. V posledním kole se objevili zájemci a pokud bychom se pustili do dražby, mohli bychom je odradit," sdělil Vojta.

Podobné diskuze lze při prodeji městského majetku očekávat i v budoucnu. Nad otázkou, zda šlo o poslední „domy hrůzy" v majetku města, Vojta zakroutil hlavou. „Různě problematických míst je více. Majetkový odbor na řešení postupně pracuje a zveřejňuje záměry prodeje. Rozhodně nešlo o poslední objekty," dodal místostarosta. Pokud by si město nemovitosti ponechalo, muselo by vložit peníze do jejich oprav.