Lednická společnost 1. Plavební začala včera s přípravami k odklizení stromů a větví, které brání plnému zprovoznění vodní cesty po Černé Dyji směrem k Janohradu.

„Jedná se o intenzivní práci bobrů a další stromy, které skončily ve vodě, pokácely vichřice. Památkový ústav oplotil zámecký park, takže tudy už se s technikou nedostaneme,“ poznamenal jednatel společnosti 1. Plavební Jaroslav Martinek.

Lodníci včera dopoledne nejdříve vyslali na zkušební projížďku po řece opravený prám Arnoštek. O několik desítek minut později dosedla na vodu za pomoci jeřábu pracovní loď nazvaná Bobr, která zajistí lepší splavnost po Černé Dyji.

„To napadané dřevo, které brání průjezdu lodí, nevytáhneme z vody úplně. Jen ho posuneme blíž ke břehu. Nechceme z toho udělat kanál bez stromů ve vodě, o které nechceme turisty připravit. Je to pro ně taková cesta do pravěku,“ vysvětlil Martinek s tím, že vyčištění trasy k Janohradu potrvá asi čtrnáct dní.

„Jednou už jsem po zámeckém parku v Lednici jel a musím říct, že je to opravdu romantická projížďka. Letos se na ni s manželkou chystáme znovu. Je dobře, že se o vodní cestu někdo stará a odklízí následky vichřice, aby byla bezpečnější,“ podotkl velkopavlovický rodák Josef Kalus, který v současnosti bydlí v Brně a do rodného kraje se rád vrací.
Z pohledu místních rybářů je celkem jedno, jestli stromy zůstanou ve vodě, nebo ne. „Pro ryby jsou lepší takové úkryty, které poskytují právě i padlé stromy,“ poukázal jednatel a hospodář lednických rybářů Lubomír Řehák.

„My se staráme spíš o čištění břehů od náletových dřevin, aby se rybáři nemuseli při rybolovu prodírat houštím či kopřivami. Takové čištění řeky provádíme také, ale v jiných místech. Dřevo z vody taháme třeba ze Zámecké Dyje nad Lednicí směrem k Nejdku,“ sdělil Řehák.