Změna činnosti Zdravotního ústavu Brno měla od nového roku za následek omezení téměř veškerých prací v terénu. Úsporná opatření ministerstva zdravotnictví postihla i Oldřicha Šebestu, který nakonec získal práci v Krajské hygienické stanici.
„Pracuji od začátku letošního února na částečný úvazek na břeclavském pracovišti Krajské hygienické stanice Brno. Pokračuji v monitoringu komárů, ale už trošku jinak. Částečně se na něm totiž budou podílet i obce, čímž bude ještě rozsáhlejší,“ sdělil Šebesta.


Starostové obcí regionu Podluží a mikroregionu Lednicko-valtického areálu spojí letos síly, aby nepřerušili dlouholetý proces sledování vývoje komářích larev. „Výjimečně v tomto roce zajistíme, aby tady ten monitoring byl v plném rozsahu. Znamená to, že doktoru Šebestovi veškeré náklady uhradíme,“ vysvětlil starosta Ladné Zdeněk Juračka.


Stát podle něj dělá opatření, která nejsou na místě. „Řešit až kalamitu je mnohem náročnější, než ji podchytit už ze začátku. S takovou bychom tady mohli mít za deset let skutečnou komáří superkalamitu,“ myslí si Juračka.
Podle ladenského starosty je tento postup obcí snahou překlenout pouze letošní rok. „Není systémové řešení hodit to na obce a říct, poraďte si s tím. Důležitý je následný postup orgánů státní správy, které tím chceme přimět k jednání. Prevence je mnohem levnější,“ zdůraznil Juračka. Starostové obcí a měst na Podluží a v Lednicko-valtickém areálu si letitých znalostí Oldřicha Šebesty velmi cení.


„Doktor Šebesta u nás dělá prakticky totéž. Monitoruje výskyt komářích larev na Břeclavsku, Hodonínsku a Znojemsku, a to v rozsahu obrany veřejného zdraví,“ řekl ředitel Krajské hygienické stanice Brno Jan Mareček.
Právě spojení obrana veřejného zdraví je ovšem předmětem dohadů. Ministerstvo zdravotnictví podle Marečka nemůže plýtvat penězi daňových poplatníků na činnost, která mu nepřísluší. Starosta Ladné namítá, že asi osmdesát procent komářích líhnišť se nachází v lesích mimo lidské příbytky a vedení jednotlivých obcí a měst chce důsledným monitoringem obsáhnout právě tato území. A navíc, komáři mají velký dolet.

Přečtěte si i: Šebesta se do Brna nestěhoval