Břeclavská knihovna v centru i její pobočky od pondělí fungují v provizorním, prázdninovém režimu. Hlavní půjčovna je přístupná od pondělí do čtvrtka. Uzavřené zatím zůstávají studovna či čítárna.

Vrátit knihy a vypůjčit si nové přišel například místní důchodce Petr. „Před březnovým uzavřením knihovny jsem si tady stihl vzít šest knížek. Dvě mě sice nenadchly, ale i tak jsem je za tuto dobu nakonec přelouskal,“ usmál se nadšený čtenář.

Mezi regály vstoupil po povinném ošetření rukou dezinfekcí u vchodu do budovy a své oblíbené detektivní tituly vybíral v roušce.

Mezi preventivními opatřeními je i dodržování rozestupů či karanténa vrácených knih. „Putují do oddělené místnosti, kde zůstávají dva dny. Navíc je ošetřujeme ozonem,“ ubezpečil ředitel Uhlíř. O polední pauze zaměstnanci veřejné prostory dezinfikují.

Čtenáři mají možnost ponechat si doma předkaranténní výpůjčky až do konce srpna. Bez obav z pokuty.

Až na výjimku knihovna do září neplánuje pořádat žádné akce. Jedenáctého června se má ale za daných podmínek uskutečnit odložené LiStOVáNí – scénické čtení.

V době karantény zůstalo mezi čtenáři asi patnáct tisíc výpůjček. Registrovaných je v břeclavské knihovně více než čtyři tisíce čtenářů.