Moderní fotbalové hřiště s tribunou, nové kabiny, běžecká dráha, dálkařský sektor i víceúčelové hřiště s umělou trávou. Nový sportovní areál za více než jednadvacet milionů korun může Sedleckým většina obcí na Břeclavsku jenom závidět. Od víkendu oficiálně slouží veřejnosti. Mnozí se ovšem ptají, zda se v devítisethlavé obci dočká dostatečného využití.

„Myslím si, že areálu chybí větší multifunkčnost. Kdyby místo sprinterské dráhy udělali kousek asfaltové dráhy, kde by se děti naučily na in–line bruslích, udělali by lépe. Dobrá by byla také stěna na tenis. Na co doskočiště s pískem? Ty peníze se daly podle mě využít daleko lépe,“ myslí si například Jaroslav Křížan.

Pelán je optimista

Starosta obce ovšem namítá, že o víceúčelové hřiště je ze strany dětí od počátku velký zájem. A o další využití se vedle fotbalistů postará od září základní škola. A také břeclavská soukromá střední průmyslová škola Cultus, která bude mít v Sedleci pobočku. Místo hotelové školy.

„Je to těžké. Sportovně založení občané řeknou, že toho v areálu mohlo být i víc. Ti, co jsou proti sportu, budou zase tvrdit, že to jsou vyhozené peníze. My se určitě budeme snažit o maximální využití. V plánu jsou například i olympiády dětí nebo soutěže hasičů,“ prozradil sedlecký starosta Rudolf Pelán.

Nový sportovní ráj začal v Sedleci vznikat už za jeho předchůdců, od roku 2006. Tehdy „přihrál“ Sedleckým při porcování rozpočtového medvěda mikulovský poslanec za KSČM Miroslav Grebeníček deset milionů korun. Na nové fotbalové hřiště.

„Nikdo nemůže říct, že se to nikde neprojevilo. Před dvěma lety hráli naši fotbalisté na dně čtvrté třídy, teď vedeme třetí. Lepší zázemí má vliv na patriotismus, hráči podávají lepší výkony,“ míní starosta.

Za evropské peníze

Letos přibyly nové kabiny se zázemím, menší víceúčelové hřiště s umělou trávou, ale i doskočiště a sprinterská dráha. Hlavně díky téměř deseti milionům korun z evropských fondů. Penězi přispěl ale také kraj a zbývajících téměř 864 tisíc korun zaplatila obec.

„Všechno, co v okrese vyroste, je dobré. Máme další kvalitní zázemí, které se dá využívat pro fotbalové účely. I pro školu je to výborné. Pro ostatní obecní úřady by to mohl být vzor. Vím, že Ledničtí už se byli v Sedleci podívat. Chtěli by vybudovat něco podobného,“ odmítl předseda okresního fotbalového svazu František Stejskal, že by dvacetimilionový areál byl pro Sedlec příliš velkým luxusem.

Sedlečtí už přesto přemýšlejí i nad dalším využitím. Jednou z možností by mohla být soustředění větších klubů. Například pražské Sparty, která má v Sedleci svůj fanclub.