Která památka v každé ze tří kategorií vyhraje, o tom rozhodnou lidé svými esemkami. Hlasování končí příští pátek čtvrtého dubna.

„Odborná komise do soutěže vybrala i nedávno opravenou sochu svatého Víta z hustopečského kostela. Je tam zařazená mezi dalšími pětadvaceti památkami z Jihomoravského kraje," potěšilo hustopečského děkana Pavla Kafku.

V případě úspěchu by hustopečská farnost za vysoutěžené peníze opravila další ze čtyř soch z původního zbořeného kostela. Po svatém Vítovi by novou podobu tentokrát získala svatá Ludmila.

Další navrženou památkou je Mariánský sloup v Drnholci se sochařskou výzdobou z roku 1718.

Ve hře je také kamenné sousoší svaté Anny v Moravské Nové Vsi od vídeňského sochaře Antona Wasserburgera z roku 1869. „Paradoxně nás přihlásil břeclavský úsek památkové péče. A jsme za to rádi. Dali jsme to do rozhlasu, zpravodaje i na webové stránky. Doufám, že uspějeme. Pak bychom totiž mohli opravit další drobné sakrální památky," sdělil starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut.

Hlasovat lze i pro židovskou synagogu v Mikulově. „My jsme ji do soutěže nepřihlásili, ani to moc nesledujeme, přestože se o synagogu budeme starat. Jejím majitelem je ale brněnská židovská obec," uvedl ředitel Regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín.

Soutěží také kaple svatého Cyrila a Metoděje z poloviny osmnáctého století, která stojí v Nejdku. Dále pak socha v životní velikosti svatého Jana Nepomuckého v Uherčičích.

Sedmým želízkem je kaplička špitálu Milosrdných sester ve Valticích. „O soutěži jsem zatím neslyšela. Kapličku ale znám, vím, kde stojí. Podobně jako většina lidí ve Valticích. Pro kapličku budu určitě hlasovat," slíbila třicetiletá Adéla Hačundová.

„Jde již o sedmý ročník soutěže. Chceme tak motivovat vlastníky kulturních památek k jejich obnově a také propagovat jihomoravské památky pro veřejnost," uvedla radní Jihomoravského kraje Bohumila Beranová.