Podle šéfa břeclavského pracoviště úřadu práce Lubomíra Marka je nabídka volných míst na Břeclavsku o něco větší než jinde. „Hodně lidí z evidence úřadu práce vzala odvětví cestovního ruchu nebo firmy navázané na automobilový průmysl a menší strojírenské firmy," nechal se slyšet Marko.

Jak dále zmínil, nové lidi nabírají nejen zaměstnavatelé v Břeclavi a okolí, ale i na Hustopečsku a Mikulovsku. „Pracovních příležitostí je poměrně dost, ale neuspokojíme všechny profese, které zaměstnavatelé požadují," upozornil ředitel břeclavského pracoviště úřadu práce.

Vzmáhá se stavebnictví?

Přes letní sezonu pozoruje větší zájem hlavně o číšníky, kuchaře či recepční. „Dlouhodobě jsou žádaní i projektanti a strojaři. Řekl bych, že se také znovu začíná vzmáhat stavebnictví. Kdyby se stavební výroba znovu dostala do čísel z před asi čtyřmi lety, dost by to zaměstnanosti v regionu pomohlo," domníval se Marko.

Mezi firmy s poptávkou po zaměstnancích patří Gebauer a Griller Kabeltechnik. V Mikulově vyrábí takzvanou kabelovou konfekci. Zejména pro automobilový průmysl. „Prostřednictvím agentury již nějakou dobu nabíráme každý týden patnáct až dvacet lidí. Převážně na pozice operátora výroby. Počet zaměstnanců se nám zvedá pomalu, protože ne všichni tu pozici zvládnou," uvedla Magdalena Dvořáková z personálního oddělení Gebauer a Griller Kabeltechnik.

Dodala, že firma hodlá přijímat nové zaměstnance po celý zbytek roku. „Je to díky tomu, že nám stoupá výroba," vysvětlila Dvořáková.

A sezonní práce v regionu? Podle Marka vše závisí na počasí v dalších měsících. Dříve než sezonní zaměstnance však na úřadech práce očekává uchazeče z řad absolventů škol. „Ti se začnou projevovat ve statistikách za měsíc září. Někteří z nich si totiž ještě chtějí užít prázdniny," dodal Marko.

Jedním z nich je například devatenáctiletý Tomáš Osička z Velkých Bílovic. Ve srovnání s jinými má ale situaci lehčí. „Věci kolem zaměstnání si teprve vyřídím. Nastupuji do rodinného vinařství, tak to nebude problém," usmál se mladík.

Na Břeclavsku bylo v závěru července celkem 5 644 uchazečů o zaměstnání.