Problém je se žádostí o dotaci, kterou ministerstvo životního prostředí obci několikrát vrátilo. Dolní Věstonice chystají už pátý pokus. Práce mají stát 77 milionů korun a většinu pokryje právě dotace z ministerstva, část také peníze Jihomoravského kraje. „Obec má nyní k dispozici podklady pro podání žádosti v souladu s požadavky ministerstva životního prostředí včetně nastavení rozpočtu,“ sdělila v pondělí Dominika Pospíšilová z tamního tiskového odboru.

Dolnověstonická starostka však nesouhlasí. „Ministerstvo nám dodneška neposlalo všechny podklady, na základě kterých bychom mohli sestavit nový rozpočet této akce,“ prohlásila na začátku týdne Rajchlová.

Ještě v lednu podle svých slov věřila, že opravy silnice mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem skončí v dubnu, nyní doufá, že se vše stihne do konce června. „Kraj přislíbil, že se do záležitosti opět vloží a ministerstvo popožene,“ dodala starostka.

Kvůli uzavírce řidiči podstupují patnáctikilometrovou objížďku. Cesta je delší i pro autobusy. „Nejde jen o kilometry navíc, ale také o dalšího řidiče s dalším autobusem, který zajišťuje spojení z Perné do Dolních Věstonic. Jde o speciální propojení, aby se tamní obyvatelé pak dostali na Lednici a Břeclav,“ přiblížil zástupce ředitele firmy Kordis Květoslav Havlík. Společnost koordinuje dopravu v kraji. Podle Havlíka kvůli objížďce kraji stoupají náklady v milionech ročně.

Situace vadí i místním. „Cestu jsme pravidelně využívali. Uzavírka je nepříjemná také pro cestovní ruch. Brzy začne sezona a pro turisty je to komplikace,“ míní třeba Pavel Krška.

Problémová silnice
• Silnice mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi je zavřená od září 2014, kdy Břeclavsko postihly přívalové deště.
• Náklady na opravy činí 77 milionů korun, Dolní Věstonice požádají ministerstvo životního prostředí asi o 41 milionů, zbytek má doplatit kraj.
• Opravovaná část měří půl kilometru.
• Objížďka pro auta i autobusy je dlouhá asi 15 kilometrů.