Nebereme. Tuto větu slyšeli v pondělí redaktoři Břeclavského deníku hned devětkrát. Z deseti pokusů, kdy se snažili zaregistrovat v náhodně vybraných zubařských ordinacích ve čtyřech pověřených městech na Břeclavsku. Uspěli jen jedenkrát, a to přímo v Břeclavi.

„Vezmeme vás, klidně přijďte,“ překvapil ženský hlas v ordinaci Ivana Krupy. Proč jsou ve městě možná jedinou výjimkou, to už vysvětlil přímo břeclavský stomatolog.

„Je to dáno tím, že až doteď jsme neměli smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Teď už ji máme. Kdo proto nemá v Břeclavi a okolí zubního lékaře, u nás má dveře otevřené,“ láká pojištěnce Krupa, který dělá v Břeclavi zubaře už patnáct let.

Všechny ostatní pokusy redaktorů zaregistrovat se ovšem skončily neúspěchem. „Nové pacienty budeme brát až od nového roku. Teď ne,“ zněl nejnadějnější vzkaz žadatelům z pohořelické ordinance zubaře Františka Zlámala. V podobném duchu se vyjádřila i asistentka břeclavské stomatoložky Lucie Trojanové. S dovětkem – pokud se uvolní kapacita.

„Zubařů na Břeclavsku je relativně dost,“ nechal se i navzdory zjištěním Břeclavského deníku slyšet Ivan Krupa, který je předsedou Oblastní stomatologické komory v Břeclavi. „Přímo v Břeclavi jsou všechna místa obsazená. Ve Tvrdonicích nyní doktor nastupuje, chybí nám snad jenom v Lednici. Je to tak akorát. Lidé by měli najít zubaře, který je vezme,“ řekl.

Podle jeho mínění současných osmdesát zubařů, kteří v okrese působí, zhruba odpovídá potřebám regionu. Jinde je prý situace horší.

Jiný břeclavský stomatolog Pavel Trojan je ale přesvědčený, že zubaři na Břeclavsku scházejí. Konkrétně v Břeclavi by podle něj ještě minimálně jedna praxe byla potřeba.

„Já mám zcela naplněnou kapacitu. Nové pacienty neberu už minimálně dva roky. Jedinou výjimkou jsou děti rodičů, kteří ke mně chodí už několik let,“ podotkl zubař, jenž má aktuálně ve své kartotéce kolem tří tisíc lidí.

A co radí těm, kteří nemají svého zubaře? „Mohou se podívat na internetové stránky České stomatologické komory. Tam je seznam zubařů, kteří ještě nabírají pacienty (z Břeclavska v něm nyní není nikdo – pozn. redakce). Pokud nikoho nenajdou, pak nezbývá než všechny obejít nebo obvolat. Může se stát, že někomu pár lidí ubylo a tím pádem jedno volné místo najdou,“ snažil se Trojan poradit.

Pro mladé zubaře je těžké otevřít si novou praxi mimo jiné i kvůli značné investici do vybavení. To potvrdila také čerstvě vystudovaná stomatoložka Eva Čechová z Týnce. „Určitě je lepší začínat pod někým zkušeným nebo na klinice,“ podotkla lékařka, která našla uplatnění u doktora Karla Váji v Lužicích.

V obci v sousedství Hodonína nyní berou i pacienty z Břeclavska. „Začali jsme nabírat, a to především ty, kteří nemají svého zubaře. Třeba se odněkud přistěhovali, z nějakého důvodu jim lékař odešel nebo úplně mladé. Chceme si je hlídat a pravidelně kontrolovat,“ vysvětlila Čechová.

MICHAL ŠUPÁLEK
ELIŠKA WINDOVÁ