Žhavými favority budou i dva starostové. Tvrdonický Zdeněk Tesařík z KSČM skončil ve volbách před šesti lety druhý za v únoru zesnulým dlouholetým senátorem Janem Hajdou. „Návrh delegátů okresní konference strany jsem přijal. V Senátu bych chtěl zúročit zkušenosti s veřejnou správou. Snažil bych se omezit příval zákazů a příkazů,“ uvedl Tesařík.

Je téměř jisté, že jej vyzve mikulovský starosta a občanský demokrat Rostislav Koštial. „Získal jsem nominaci. Velmi vážně zvažuji, že do Senátu budu kandidovat,“ řekl první muž Mikulova. Chtěl by prosazoval mimo jiné zájmy zemědělců a vinařů z regionu.

MOŽNÍ KANDIDÁTI DO SENÁTU∙ Rostislav Koštial (ODS)
∙ Libor Nazarčuk (ANO) - nepotvrzený kandidát
∙ Zdeněk Tesařík (KSČM)
∙ Richard Zemánek (KDU-ČSL)
∙ kandidáta vybírají (ČSSD)
∙TOP09 ani STAN svého kandidáta nepostaví


Hnutí ANO podle informací Deníku Rovnost vybírá ze tří uchazečů o horní sněmovnu Parlamentu. Jedním z nich je břeclavský radní a sommelier Libor Nazarčuk. „Hnutí ANO mě oslovilo s nabídkou. Po určitých diskuzích a zvážení pro a proti jsem potvrdil svůj zájem kandidovat,“ sdělil Nazarčuk. Sněm ANO rozhodne v první polovině května.

Lidovec Richard Zemánek získal v minulých senátních volbách třetí nejvyšší počet hlasů. Letos si kampaň zopakuje. „Chystám se znovu kandidovat,“ potvrdil břeclavský zastupitel a podnikatel. Dodal, že se vzdá role lídra lidovců v komunálních volbách.

Náhradu za senátora Hajdu ještě hledají v sociální demokracii. „Konečné rozhodnutí padne v červnu na nominační konferenci. V Janu Hajdovi jsme ztratili významnou osobnost. Jsem ale přesvědčený, že vybereme kandidáta, který může uspět,“ míní okresní místopředseda ČSSD Igor Chlup.

Na seznamu známých jmen zatím chybí žena. Sociální demokraté mohou vsadit právě na tuto kartu. „Mezi nyní potvrzenými nominovanými je jedna žena a dva muži. Ti jsou přímo z Břeclavi,“ prozradil člen ČSSD Zdeněk Urban.


Redaktoři Deníku se od zástupců TOP09 a Starostů dozvěděli, že ti svého kandidáta na Břeclavsku v říjnových volbách nenasadí.