Po celou dobu sčítání hlasů ve volebním obvodu 56 měl navrch starosta Mikulova. Koštial dominoval v domácím Mikulově, vyhrál v Hustopečích a o více než šest set hlasů opanoval dokonce i Břeclav, kde je doma jeho protikandidát a známý sommelier. „Jsem zklamaný, ale nezhroutím se. Život jde dál. Pokud nevyhrajete ani v domácím městě, nemůžete uspět,“ okomentoval Nazarčuk s tím, že vítězi pogratuloval už po sečtení pětasedmdesáti procent volebních okrsků.

Koštial uvedl, že očekával vyrovnanější partii. „Je to pro mě velké překvapení. Očekával jsem, že více voličů z Břeclavi vyslyší výzvy k jakémusi patriotismu. Každopádně všem voličům děkuji za podporu,“ řekl Deníku Rovnost nově zvolený senátor.

V horní komoře Parlamentu nahradí sedmapadesátiletý muž Jana Hajdu (ČSSD), který zemřel letos na konci února.

Koštial je na Břeclavsku jasný vítěz volebního maratonu, který trval dva víkendy. Po komunálních volbách na začátku týdne dohodl novou vládnoucí koalici v Mikulově, kde podle jeho slov chce pokračovat ve funkci starosty, v sobotu pak dominoval i v senátních volbách. „Myslím, že posty starosty města a senátora jde časově skloubit. Jsem zvyklý pracovat na plno. Může to být i výhoda, byl bych stále v těsném kontaktu s regionem," uvedl Koštial. Nazarčuk však při kampani prohlásil, že je proti kumulaci funkcí.

Volební účast byla v obvodu 56 ve druhém kole slabá. Hlas vhodilo do urny 15,86 procenta oprávněných voličů. Přesto je to o zhruba dva procentní body více než před šesti lety. „Z regionu byla nejnižší volební účast na Pohořelicku a Kloboucku,“ spočítala Jitka Zháňalová z břeclavského úřadu.

O senátora za Břeclavsko původně usilovalo sedm kandidátů. Koštial zvítězil už v prvním kole voleb, když získal 27,11 procenta hlasů. Nazarčuka o minulém víkendu podpořilo 20,67 procenta voličů.

V PONDĚLNÍM VYDÁNÍ BŘECLAVSKÉHO DENÍKU ROVNOST SI PŘEČTETE TAKÉ ROZHOVOR S NOVÝM SENÁTOREM ROSTISLAVEM KOŠTIALEM.