Procházím směrem k tamnímu Náměstíčku, z něhož se linou snadno zapamatovatelné melodie známé z rádií. To už se totiž na pódiu pod křičícím davem fanynek laská se svojí kytarou Xindl X. Pár cvaknutí a jeho podobizna uvízne ve foťáku.

„Počasí je nádherné. V předešlých ročnících se vždycky alespoň přeháňka přehnala, jsem rád, že se nám to letos vyhnulo. Bohužel si akci neužívám tak, jak bych chtěl. Z programu moc nemám, protože musím řešit věci okolo provozu a dávat pozor, aby vše klapalo, jak by mělo,“ nechává nahlédnout do povinností pořadatele vedoucí pasohláveckého autokempu Merkur Vlastimil Suchánek.

Toho také mrzí, že si někteří návštěvníci akce zvedali sebevědomí ničením zařízení autokempu. Konkrétně vytrhávání sloupků a venkovních sprch.

Prodírám se několika set hlavým davem střídavě popíjejícím pivo či víno a pojídajícím kousky z prasátka na rožni. Přicházím k Velké laguně, jejíž břeh patří po celou sobotu dětem. Kousek ode mě na svého syna dohlíží Iveta Strouhalová z Vranovic.

„Přijeli jsme asi v půl druhé odpoledne a moc se nám tady líbí. Především synkovi. Ten se zabavil na houpačkách, a dokonce si i zajezdil na dvoukoláku,“ ukazuje směrem k jedné z mnoha atrakcí Strouhalová, která je ráda, že den nezkazilo nevlídné počasí.

Ta mě také pobízí, abych se zašla podívat na vystoupení šermířů, kteří si své ležení rozložili nedaleko dětského koutku s kostkami a klaunem. „Šermíři mě svým povedeným vystoupením příjemně překvapili. Myslím si, že má otevírání turistické sezony tady v Pasohlávkách výbornou atmosféru,“ pochvaluje si žena.

Oblíbené čtyřkolky

Blíží se šestá hodina podvečerní a program pro děti se pomalu přibližuje svému konci. Zvedám se z měkké trávy s cílem ukořistit ještě několik snímků z jízdy na čtyřkolkách. I ta se těší velké oblibě. Těžko však říct, jestli více mezi dětmi, nebo spíš jejich tatínky a dědečky.

Dávám se do řeči Lubošem Guldou, který do Pasohlávek přijel i s rodinou z Brna. „S manželkou a dětmi sem jezdíme už několik let. Jsem rád, že provozovatele kempu tehdy napadlo takovouto akci uspořádat,“ libuje si Gulda, který mezi vyprávěním ostřížím zrakem sleduje svoje hrající si děti.

„Nemá to chybu. Děti si užijí legraci, pohrají si a my s manželkou si zase poslechneme muziku, na kterou jinak moc času nemáme,“ říká spokojeně Brňan.

Kdesi z dáli ke mně doléhají slova moderátora, který se diváky na Náměstíčku snaží navnadit na další hudební vystoupení. Populárního Xindla X na pódiu střídá idol dívek Tomáš Klus. Ke zhoustnutí atmosféry u jeviště přispěje také autogramiády Muže roku 2010 Jana Hájka z Břeclavi.

Obcházím bláznící náctileté slečny a snažím se dostat pod pódium. Koutkem oka zahlédnu černou dodávku, z níž vystupují členové slovenské formace Desmod v čele s jejím frontmanem Kulym. To dává tušit, že se západem slunce akce v Pasohlávkách zdaleka nekončí.