Podivínským pomalu dochází trpělivost. Dopravní omezení je provázejí téměř na každém kroku. A to už dlouhých šest let od doby, co tamní dostali dotaci sto šedesát milionů. Hlavní tah městem vedoucí zhruba od tamního hlavního vlakového nádraží k obchodnímu domu Jednota připomíná staveniště. Momentálně finišují pracovníci stavební firmy s opravami chodníků.

„Asi tři kilometry chodníků budou hotové do sedmnáctého listopadu. Firma dokončení v termínu přislíbila. Pokud vydrží počasí, jaké panuje v posledních dnech, bude to ideální. Dodatečně budeme dolaďovat jen detaily,” řekl tamní starosta Stanislav Machovský.

Stížnosti některých nespokojených obyvatel, kterým se zdá, že se práce v ulicích Nerudova, U Dráhy, Sokolská, Palackého a Komenského vlečou, zaznamenal i on. „Lidé se ptají, kdy už bude konečně všechno hotové. Ti, co se neozývají, vědí, jaké problémy jsou s opravami tohoto druhu spojené. No a notoričtí stěžovatelé? Těm se nezavděčíme nikdy,“ krčil rameny starosta.

Že Podivínským skutečně vrtá hlavou, proč se opravy táhnou už od roku 2006, potvrdil také jeden z tamních obyvatel, majitel sklenářství Václav Kocourek. „Přiznám se, že mě taky napadlo, že to trvá docela dlouho. Mně osobně se omezení na chodnících příliš netýká. Jezdím autem. Zasahuje to hodně ale babičku, která má problémy jak s parkováním u domu, tak i s chozením po chodnících,” nechal se slyšet Kocourek.

Jak dodal, lidé musejí mít auta zaparkovaná u domů do doby, než se chodníky opraví. „To proto, že by se s nimi jinak nedostali ven. Auta navíc mnohdy zavazí v silnici řidičům. To je potom problém,“ poznamenal sklenář, který je však rád, že se ve městě něco děje. „Nezbývá nám, než toho období omezení překlenout a těšit se, až všechno konečně bude hotové,“ usmíval se Kocourek.

K opatrnosti vyzval lidi také vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach. „Z Podivína máme zatím hlášená jen nějaká drobná ťuknutí mezi auty. V místech, kde se silnice nebo chodníky opravují, je zvýšené riziko, že se něco stane. Lidé by měli být po dobu oprav obezřetní. Může se stát, že dojde k mírnému odření auta nebo zranění chodce, který nemůže kvůli opravám procházet po chodníku,“ varoval Mach.

„Je potřeba, aby i parkující řidiči zhodnotili, zda je v určitých místech města vůbec vhodné u silnic stát. Měli by také hledět na to, zda mají ostatní řidiči dobrý rozhled a mohou parkující auto bezpečně předjet,” zamyslel se vedoucí dopravního inspektorátu.

Opravy v centru Podivínští zahájili v roce 2006 rekonstrukcí kanalizace a čistírny odpadních vod. „Čeká nás ještě úprava zeleně mezi silnicemi a chodníky. Nakonec výsadba asi devadesáti stromů.Původní jírovcovou alej nahradí alej z třešní bělokvětých,” přiblížil Machovský s tím, že hotovo má být do roku 2012.