„Je nesporné, že břeclavská oblast ztratila na jižní Moravě svou dobrou pozici. Počítali jsme s tím, že okresní lídr bude do třetího místa. Já jsem byl v minulých volbách dokonce dvojkou. Letošní výsledek je pro mě velkým zklamáním," přiznal dlouholetý poslanec za ODS Pavel Suchánek z Rakvic, který už letos nekandiduje.

Zda je Krátký jeho vhodným nástupcem, hodnotit nechtěl. Ale jinak si při posuzování práce spolustraníků v okrese nebral servítky.

„Vedení břeclavské oblasti zjevně neodpracovalo to, co mělo, aby byl původní lídr Koštial na volitelném místě kandidátky. Není divu, že odstoupil. Do budoucna se toho musí v ODS na Břeclavsku hodně změnit a já se o to budu snažit," slíbil Suchánek.

Šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka z Hustopečí to ale vidí jinak. „Kandidátů z Břeclavska jsme měli víc a všichni byli kvalitní. Luboše Krátkého považuji za velmi důstojného reprezentanta coby lídra naší oblasti," vyjádřil se Kadrnka.

Personální bída?

Podle někdejšího předsedy shora zrušeného místního sdružení ODS v Břeclavi Radka Buka ovšem symbolizuje nominace Krátkého personální bídu současné ODS.

„Je vidět, kam až to dopracovali. Co udělal pan Krátký pro ODS? Co je za ním kromě neustálé kritiky všeho a všech vidět? Ani nešel řádnou cestou, nemusel si nic odpracovat. Do strany jej dosadili lidé, kteří jsou symbolem dnešní ODS a způsobů, které prosazuje. A teď na něj zbylo šesté místo na krajské kandidátce," řekl.

V době, kdy byl Buk zvolený za ODS radním Břeclavi a podílel se na řízení města, seděl Krátký v zastupitelstvu paradoxně v opozici. Dvakrát totiž kandidoval za Volbu pro město. Do ODS vstoupil až na konci roku 2007.

„Volba pro město vznikla při roztržce v břeclavské ODS. Sešli se tam pravicově smýšlející lidé. I já, protože jsem nechtěl být členem žádné strany. Po zrušení licence původní ODS, ke které jsem měl řadu výhrad, jsem ale dospěl k názoru, že pokud se chci dlouhodoběji věnovat komunální politice, je pro mě vstup do ODS jediným možným řešením," objasnil „převléknutí kabátu" Krátký.

Že se stal okresní volební jedničkou, jej překvapilo. „Regionální rada tak rozhodla a já to respektuji. A vážím si toho. Myslím si ale, že Koštial by byl vhodnější kandidát," připustil Krátký, který si o svých šancích na zvolení do parlamentu nedělá příliš velké iluze.

„Šesté místo na kandidátce je nevolitelné. Když to dobře dopadne, bude mít jihomoravská ODS dva poslance," předpovídá Suchánek.