K sesuvu došlo ve středu pozdě večer, kdy se zemina zastavila na dvoře jednoho z rodinných domů. Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) ale nejde o riziko, jakým byly loni obdobné problémy ve Strachotíně nebo Bulharech. „Není to věc, která by si vyžadovala vyhlašování stavu nebezpečí, není to celoplošná záležitost, není ohrožená ani celá obec," řekl Hašek.

Peníze obci chybí

V Horních Bojanovicích jde 
o skalní převis, z něhož se odtrhla stěna svahu o rozměrech sedm krát osmnáct metrů. Statik podle Haška na místě eroze konstatoval, že je nutné odstranit na koruně svahu sedm stromů a odkopat část zeminy.

Poté má vzniknout opěrná zídka o rozměru osmnáct krát dva a půl metrů. „Má jít o zeď ze železobetonu, do které se tlak zeminy potom přenese a svah bude zajištěný proti dalšímu sesuvu. Je nutné jej co nejdříve zafixovat, protože hrozí jeho opětovné utržení," doplnil Šlancar.

V Horních Bojanovicích se ve středu sesunul svah a zemina se dostala až do zahrady jednoho rodinného domu.

Předpokládaná cena za prováděné práce je prozatím stanovená na zhruba půl milionu korun. V obecním rozpočtu Horních Bojanovic však taková částka chybí. Pomohou proto peníze z kraje. Na čtvrtečním zasedání radní schválili mimořádnou dotaci ve výši dosahující právě k půl milionu korun. „Příští týden by mělo tento návrh schválit také krajské zastupitelstvo a doufám, že během toho týdne statik ještě zpřesní stavbu, její technické provedení i celkovou sumu," prohlásil Hašek.

Konkrétní termín zahájení prací v obci neznají. „Ještě 
k tomu není zpracovaný ani přesný projekt. Musí být známý také harmonogram prací, které se k tomu budou dělat," přiblížil starosta Šlancar. Za sesunutí svahu může podle něj příroda. „Zemina sesychá, vznikají praskliny a tím více méně dochází i k erozi," ozřejmil Šlancar.

Na Břeclavsku mají se sesuvy zkušenosti. Na podzim minulého roku se při přívalových deštích sesula půda 
v dalších čtyřech obcích. Strachotíně, Bulharech, Dolních Věstonicích a Pavlově. Tehdy tam dokonce platil stav ohrožení. Práce na stabilizacích jednotlivých svahů stály miliony korun a zaměstnali stovky hasičů a policistů.

Situace v Horních Bojanovicích se zatím obešla bez jejich zásahu. „V případě potřeby jsme ale připravení pomoci. Zatím to však nebylo nutné," potvrdil mluvčí hasičů Jan Dvořák.

MICHAL HRABAL