Pomocí speciálních kotev zafixovali řemeslníci část východního opevnění mikulovského zámku. Statika hradeb byla kvůli stále se zvětšující prasklině porušená a zeď hrozila zřícením.

Oprava, která stála okolo čtyř milionů korun, už je hotová. Deníku to sdělil Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, které památku spravuje.

„Firma musela instalovat kotvy, které hradby zpevnily a provázaly je s podložím. Dá se říci, že tak ten bastion zafixovaly. Kromě těchto prací došlo taky na správku spár a omítek. Akce je už ukončená, vyúčtovaná a teď jen zbývá, aby si řemeslníci složili lešení,“ prozradil Kubín.

Herec Petr Batěk si s kamarádem Petrem Fibingrem v Břeclavi otevřel restauraci v ulici Na Valtické.
Na jižní Moravu jsem nezanevřel, říká herec Batěk. Otevřel restauraci v Břeclavi

Opravu bylo nutné řešit urgentně. Stav bastionu monitorovali odborníci delší dobu. „Hrozilo totiž úplné sesunutí hradeb, což by bylo fatální a přineslo by to mnohem větší náklady na rekonstrukci,“ uvedl ředitel.

V proluce pod hradbami má navíc vyrůst v nejbližší době bytový dům. „Pokud bychom nepřistoupili k opravě, značně by to zkomplikovalo přístup ke zdivu a v případě sesuvu by mohlo dojít k poškození nové stavby,“ uvedla už loni na dotaz Deníku mluvčí kraje Alena Knotková.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer