Setkání komunistů. Jak to bude na místě vypadat? To mi znělo v sobotu po obědě v hlavě celou cestu do Tvrdonic. V tamním areálu národopisných slavností si dali dostaveníčko příznivci Komunistické strany Čech a Moravy a Komunistické strany Slovenska.

„Scházíme se na podobných shromážděních, abychom jasně řekli: Takhle to dál nepůjde,“ říká nahlas do mikrofonu komunistický poslanec Pavel Kováčik. Jeho další slova jasně značí, že je tahle akce politikum se vším všudy.

„Noviny, rozhlas, televize, z našich postojů příliš mnoho nedají. S výjimkou Haló novin, pravda. Takže ty čtěte,“ vyzývá přítomné publikum.

Vzájemnost

Všichni účastníci akci si připomínají dobu, kdy Češi a Slováci tvořili jednu zemi. „Náš stát se rozdělil na dva. Jsme zastánci československé vzájemnosti. Proto i heslo: Naše národy hranice nerozdělí,“ vysvětluje místopředsedkyně okresního výboru KSČM Břeclav Marta Strušková.

Jak se dozvídám, akce se koná každoročně u příležitosti výročí Slovenského národního povstání a osvobození Československa. „Jezdí sem lidé ze širokého okolí,“ poznamenává Strušková a dodává. „Je to naše politikum. Nepouští nás do novin, do televize, takže nemáme jinou možnost, než se takto setkávat.“

O kus dál debatuje Miroslav Grebeníček. Jenže zjevně nemá náladu na rozhovor. „Se mnou ne, já už jsem mimo politiku. Zkuste někoho jiného,“ odmítá s díky.

Na lavicích kolem mě sedí především lidé starších ročníků. Občas se divně podívají, když vytáhnu diktafon či fotoaparát. Ve svých letech tady působím jaksi nepatřičně. Když se podruhé rozhlédnu pořádně, vidím i několik mladých sympatizantů komunistické strany.

„Na tuto akci jezdíme pravidelně,“ říká šestadvacetiletý Lukáš Kolarčík, který je předsedou Svazu mladých komunistů Československa a Komunistického svazu mládeže. Po boku má další tři mladé lidi.

Právě zaznívají první tóny Internacionály, takže Kolarčík na chvíli přerušuje rozhovor, zvedá ruku se zatnutou pěstí a s dalšími lidmi zpívá její text. Pak přiznává, že členská základna mladých není příliš početná. „Relativně samozřejmě vůči starým soudruhům počet sympatizantů velký není. Na druhou stranu za poslední léta počet mladých komunistů a sympatizantů narostl dramaticky. O stovky až tisíce procent,“ podotýká.

Zájem o to být aktivním mladým komunistou podle něj rozhodně je. „A roste s tím, jak přibývá mladých lidí, kteří celý svůj život prožívali v kapitalismu,“ líčí Kolarčík. Jak prozrazuje, konkrétně na Břeclavsku je asi pět až deset mladých sympatizantů komunistické strany.