Fakulta v Lednici oslavila nedávno třicáté výročí, soutěž salátů pořádají každoročně. „Studenti používají především málo používanou zeleninu. Například čínské druhy jako je ředkev red meat, která je po rozkrojení vevnitř vínově červená. Potom asijskou listovou zeleninu mizuna. Vyznačuje se členitými vykrajovanými lístky. Rostlina je sladce kyselá a při ochutnávání má na konci lehce štiplavou příchuť. Naším cílem je o těch druzích především informovat a přiblížit je nejenom studentům, ale i ostatním lidem," říká Jezdinský.

K ochutnání byla i rukola, mangold, kadeřávek, červená řepa nebo různé tykve. „Právě kadeřávek je z hlediska obsahových látek tak zajímavý a nutričně nenahraditelný, že je do salátů opravdu dobrý. Přesto si z něj lidé moc salát nepřipravují. Zajímavý byl i šťovík, ze kterého se dá dobrou úpravou připravit opravdu delikatesa," zmiňuje muž.

Podmínky pro růst zmíněných druhů jsou u nás podle Jezdinského dobré a jsou lehce dostupné. „To je i našim cílem. Dělat takovou osvětu. Například zmíněný vítěz salát chřestový se u nás dá dobře pěstovat, ale trpí více na choroby. Pokud se však podaří člověku dosáhnout toho kýženého výsledku, je opravdu delikátní," nechává se slyšet odborný asistent ze zelinářského ústavu.

Degustací se každoročně zúčastňuje více jak stovka lidí. „Nehodnotíme čisté vlastnosti. Pro nás je stěžejní, jestli se povedlo připravit hlavně zajímavý salát. Předností je, jestli člověk nepřebil hlavní chuť zeleniny. Ta musí tvořit zhruba osmdesát procent celkového složení. Studenti pak přidávají na ochucení sýr, jogurt, ořechy a různé dresinky. Rozhoduje i originální název a nutriční hodnoty" doplňuje akademik.